• 2016-05-06

Zapomniane Miasto

8 maja odbędzie się pierwszy koncert w ramach cyklu Zapomniane Miasto w hali Dworca Nadodrza we Wrocławiu. Wystąpi Kajetan Galas, grający na organach Hammonda.

Kajetan Galas, „Zapomniane Miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kajetan Galas, „Zapomniane Miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapomniane Miasto to odbywający się od maja do sierpnia cykl niedzielnych koncertów – niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych o zabarwieniu happeningowym, które są organizowane w „zapomnianych” wrocławskich przestrzeniach – na klatkach schodowych najpiękniejszych secesyjnych kamienic, w historycznych podwórkach, na zabytkowych dworcach kolejowych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się przede wszystkim przedwojenne obiekty architektoniczne.

Podstawą projektu jest połączenie muzyki i architektury, a jednym z jego głównych założeń – poszukiwanie uniwersalnego języka sztuki. Do nadrzędnie potraktowanych muzyki i architektury dołączą także stylizacje i makijaż. Całość stylizacji zostanie dopasowana do konkretnego wnętrza bądź miejsca koncertowego. Dzięki temu usytuowanej w niesamowitych przestrzeniach uczcie muzycznej będą towarzyszyć także wrażenia natury wizualnej. Projekt ma zabarwienie happeningowe, a ze względu na wybór  przestrzeni publicznej jako miejsca działania pożądana jest interakcja między wykonawcami a publicznością. Oprócz ukazywania różnych form sztuki przedsięwzięcie zakłada możliwość szerszej prezentacji pięknych i zapomnianych zakątków Wrocławia.

„Zapomniane Miasto”, Dworzec Nadodrze, fot. Łukasz Rajchert (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapomniane Miasto”, Dworzec Nadodrze, fot. Łukasz Rajchert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy z koncertów będzie trwającym około trzydziestu minut występem jednego lub kilku muzyków. W otoczeniu wykonawców muzyki mogą znajdować się artyści odpowiedzialni za inny rodzaj sztuki (stylizacje, makijaż), ale efekt ich pracy będzie tworzyć wyłącznie tło dla muzyki. Muzyka jest  tu wartością nadrzędną, ale dzięki umiejscowieniu dźwięku oraz samego artysty w konkretnym otoczeniu i uzupełnieniu jego wyglądu o daną stylizację, uzyskamy  pewien konkretny obraz, scenę.

Muzyka jest ulotna, ale potrafi pozostać w pamięci słuchaczy na długo, a uzupełniona o konkretne, niezwykłe wrażenie wizualne jeszcze bardziej wpłynie na słuchacza, na jego wrażenia, uczucia, będzie umieć go poruszyć. Połączenie współgrającej z architekturą muzyki z innymi dziedzinami sztuki ma pokazać, że kultura jest wszechstronna i potrafi oddziaływać na różne zmysły człowieka i nieść przyjemność.

Zabrzmi twórczość z przełomu XIX i XX wieku oraz późniejsza (także współczesna oraz improwizacje) – adekwatna do wnętrz i przestrzeni, Elementem spajającym muzycznie kolejne występy będzie zaprezentowanie przez wszystkich artystów jednej z dwunastu części Tierkreis – cyklu Karlheinza Stockhausena (należącego do najwybitniejszych awangardowych kompozytorów XX wieku) pierwotnie opracowanego na pozytywki, będącego muzycznymi wizytówkami znaków zodiaku.

Zapominane Miasto
Od 8 maja do 28 sierpnia 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz