• 2016-05-06

Nowa Siła Kuratorska

29 kwietnia rozpoczęła się 8 edycja festiwalu Nowa Siła Kuratorska organizowana przez Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która potrwa do 25 maja. Tegoroczna edycja realizuje #Nsklub, Warlikowski Poznański, Charakteryzacje, Projekt: Droga i Akcja-Re-Alizacja.

Nowa Siła Kuratorska – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa Siła Kuratorska – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Nowa Siła Kuratorska polega na prezentacji projektów artystycznych przygotowanych przez debiutujących kuratorów sztuk performatywnych. Projekty pozwalają na eksplorację unikatowych obszarów rozmaitych dziedzin kultury dzięki zaproszeniu do współudziału w sztuce nowych grup twórców i odbiorców. Podobnie jak wcześniejsze edycje, festiwal koncentruje się ona na idei prezentacji sztuki jako punktu wyjścia do dyskusji na tematy społeczne i kulturowe. Owej prezentacji dokonuje przede wszystkim kurator, który konstruując tematycznie spójny projekt zaprasza, do współpracy artystów, którzy w twórczy sposób mierzą się z zaproponowaną przez niego problematyką.

Autorami wykładów, warsztatów oraz pozostałych działań będą popularne postaci ze świata kultury i sztuki takie jak Piotr Gruszczyński, Luba Zarembińska czy prof. Dobrochna Ratajczak.

Warlikowski Poznański to próba krytycznej analizy wczesnych dzieł Krzysztofa Warlikowskiego wyreżyserowanych w Teatrze Nowym w Poznaniu – Trucizny teatru (1993), Roberto Zucco (1995) i Zimowej opowieści (1997). W ramach projektu odbędzie się: wystawa – zdjęć Stefan Okołowicza i szkiców Małgorzaty Szczęśniak, premiera katalogu Warlikowski Poznański, projekcja spektaklu Zimowa opowieść, a także panel dyskusyjny – goście: prof. Dobrochna Ratajczakowa, prof. Ewa Guderian-Czaplińska, dr Tomasz Kowalski oraz dr Piotr Gruszczyński.

Projekt: Droga to pomysł na zbadanie motywu drogi poprzez dwa różne media: teatr i film. W ramach projektu odbędzie się wykład pt. Teatry w podróży prof. Krzysztofa Kurka.

Akcja-Re-Alizacja to projekt poświęcony pedagogice teatru. Punktem wyjścia przy jego tworzeniu było przekonanie o braku należytej animacji i edukacji kulturalnej w systemie nauczania.

Charakteryzacje to projekt, który przybliża temat charakteryzacji jako rzemiosła wymagającego od artystów wielu lat na kształcenia się i doskonalenia własnych umiejętności. Jest także formą sztuki, w której zdolności manualne idą w parze z kreatywnością i ideą.

Nowa Siła Kuratorska
Od 29 kwietnia do 25 maja 2016 roku
Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dodaj komentarz