Teresa Murak w Zachęcie

6 maja Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy pt. Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska. Teresa Murak  jest performerką i rzeźbiarką podejmującą działania w przestrzeni publicznej oraz prekursorką i najważniejszą przedstawicielką sztuki ziemi w Polsce.

Teresa Murak, „Procesja”, 1974, fot. Antoni Zdebiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teresa Murak, „Procesja”, 1974, fot. Antoni Zdebiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie twórczość Teresy Murak prezentowana jest zarówno poprzez wybrane prace powstałe w ciągu ostatnich kilku dekad, jak i najnowsze realizacje (w różny sposób odwołujące się do tych historycznych). Szczególnie ważne miejsce zajmują dzieła, których tworzywem jest ziemia w rozmaitych postaciach, a także działania artystki z krajobrazem – w mikro- i makroskali: od wydeptywania ścieżek w pejzażu po rzeźby dla Ziemi, których parametry wyznacza ciało ludzkie.

W proces tworzenia Murak wpisane jest nieustanne wędrowanie. Artystka daje się zatrzymać przez miejsca, w których potem realizuje swoje prace. Dostrzega i sięga po to, co przyziemne, niskie, pospolite – czynności lub przedmioty podnoszone do rangi sacrum. Zasięg tych wędrówek bywa różny: od lokalnego (spacer ulicami miasta) po niemal globalny. Kontynuacją podróży wzdłuż osi północ-południe, zapoczątkowanych w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, jest prezentowana na wystawie praca Lillehammer (2015–2016). Istotnym elementem tych wędrówek jest otwarcie na współuczestnictwo – spotkania, budowanie relacji, wreszcie radość tworzenia we wspólnocie.

Teresa Murak, „Dywan Wielkanocny”, Kiełczewice, 1974, fot. Leopold Sarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teresa Murak, „Dywan Wielkanocny”, Kiełczewice, 1974, fot. Leopold Sarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Materią sztuki Teresy Murak stanowią czas i entropia, które określiły sposób pracy nad wystawą oraz funkcjonowanie w jej przestrzeni poszczególnych dzieł. Istotą jest proces ich powstawania – performans rozpisany przez artystkę na wiele tygodni i miesięcy. Podstawowym elementem artystycznej strategii Murak jest organizowanie przestrzeni. Zasięg i skalę działań, które stworzyły wystawę, wyznacza z jednej strony odległość – koło podbiegunowe, z drugiej głębokość – 1000 metrów pod ziemią.

Artystka wykorzystuje również dla potrzeb swojego dzieła i eksploruje na wielu poziomach przestrzeń budynku galerii, ze szczególnym uwzględnieniem dachu. Staje się on ważnym obszarem jej działania. Rzeźba z węgla zrealizowana na wystawę w Zachęcie to kontynuacją projektu rozpoczętego w 2006 roku. Powstawała przez ostatnich kilka miesięcy jako rezultat spotkania i ścisłego współdziałania z ludźmi związanymi z kopalnią Halemba.

Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska
Od 6 maja do 17 lipca 2016 roku
Wernisaż: 6 maja 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Joanna Kordjak
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR