• 2016-05-06

A Day For The Hunter, A Day For The Prey

27 maja odbędzie się premiera płyty A Day For The Hunter, A Day For The Prey, której autorką jest Leyla McCalla.

Leyla McCalla (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Leyla McCalla (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Leyla McCalla jest wiolonczelistką, której rodzice pochodzą z Haiti. W 2014 roku ukazał się jej pierwszy album Vari-Clolored Songs: A Tribute to Langston Hughes, który London Sunday Times nagrodził tytułem Album Roku.

Po odbyciu trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu Leyla skupiła się na pracy nad drugą płytą. Efektem jej wysiłków jest album zatytułowany A Day For The Hunter, A Day For The Prey. Płyta ukaże się nakładem wytwórni Jazz Village/Harmonia Mundi. Nowy materiał eksploruje związek między Haiti a Luizjaną. Nazwa albumu to haitańskie przysłowie, ale również tytuł książki, której autorem jest muzykolog Gage Averill. Averill pisał o „tradycyjnym komponowaniu, które wywodzi się z okresu wielkiego kryzysu lat 90-tych, związanego z napływem uchodźców z Haiti”. Kiedy McCalla przeprowadziła się do Nowego Orleanu, nie miała pojęcia jak dużo z historii jej przodków odnajdzie w Luizjana. Poznała wiele osób, które nie miały pojęcia o swoich haitańskich korzeniach, były oderwane od swojej przeszłości.

Nowy album to kolekcja piosenek zainspirowana moim życiem w Luizjana jako córki haitańskich imigrantów. Zawsze odczuwałam dość silny związek z moimi rodzinnymi korzeniami, chociaż moja „amerykańskość” jest dość jednoznaczna. W rezultacie, w różnych momentach mojego życia, odczuwałam wewnętrzny konflikt w związku z podwójną tożsamością. Kiedy przeprowadziłam się do Luizjana z Nowego Jorku, odnalazłam wiele śladów mojego dziedzictwa na ulicach Nowego Orleanu. Przysłowie A Day For The Hunter, A Day For The Prey jest kluczem do zrozumienia historii oraz kultury nie tylko Haiti, ale również Luizjany i Stanów Zjednoczonych – mówi Leyla.

Leyla McCalla | A Day For The Hunter, A Day For The Prey
27 maja 2016 roku
[PIAS]

Dodaj komentarz