• 2016-05-06

Wielcy Dyrygenci

12 maja na Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert z cyklu Wielcy Dyrygenci. Na scenie pojawią się dwie gwiazdy świata muzyki klasycznej: George Tchitchinadze i Tomasz Strahl.

George Tchitchinadze, fot. Gela Megrelidze (źródło: materiały prasowe organizatora)

George Tchitchinadze, fot. Gela Megrelidze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska Filharmonia Bałtycka gościła już wielu wielkich dyrygentów podczas swojego cyklu. Byli to między innymi Michael Zilm, Antoni Wit, Vag Papian czy Tadeusz Strugała. Tym razem przyszedł czas na jednego z najbardziej lubianych artystów w Gruzji i światowej sławy dyrygenta: George’a Tchitchinadze. Zdobył on uznanie publiczności i krytyki dzięki zdolnościom muzycznym połączonym z urokiem osobistym i ciepłym, wrażliwym stosunkiem do muzyków podczas pracy i poza nią.

Przewodził orkiestrom na całym świecie, w tym Orkiestrą Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga, Saint Christopher Chamber Orchestra, Państwową Orkiestrę Symfoniczną Azerbejdżanu, Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną czy Państwową Operą i Baletem Tbilisi. Teraz jego batuta wskazywać będzie kierunek grania Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Na scenie pojawi się także druga gwiazda – wiolonczelista Tomasz Strahl. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w 2003 roku został jej laureatem.

Podczas koncertu usłyszymy Koncert wiolonczelowy D-dur Josefa Haydna, Elegię na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego (syna) i IX Symfonię D-dur Gustawa Mahlera. Będzie więc coś zarówno dla fanów klasycyzmu, jak i neoromantyzmu w muzyce.

Wielcy Dyrygenci
Premiera: 12 maja 2016 roku
Wystąpią: George Tchitchinadze i Tomasz Strahl
Filharmonia Bałtycka Gdańsk

Dodaj komentarz