• 2016-05-05

Miasto w odcinkach

11 czerwca Instytut kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na pierwszy Odcinek mizofoniczny. Formuła wydarzenia łączy w sobie muzykę, wideo, elementy teatru, performansu oraz inne dziedziny sztuki.

Olo Walicki, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olo Walicki, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy Odcinek będzie wydarzeniem site-specific, czyli w pełni zanurzonym w danym miejscu, z niego wyrosłym i do niego nawiązującym. Oprawę muzyczną stworzy specjalnie powołana Wielka Orkiestra Mizofoniczna

Koncepcja tego wydarzenia zrodziła się w mojej głowie z połączenia kilku czynników. Przede wszystkim zjawisko mizofonii – mało znany i rzadko diagnozowany stan neurologiczny polegający na głębokiej awersji do określonych dźwięków. Szczególnie dźwięków związanych z jedzeniem – przełykaniem, gryzieniem, żuciem, ssaniem. Mizofonia nie polega po prostu na tym, że jakiś dźwięk nam przeszkadza czy że go nie lubimy, tak jak nie lubi się np. smaku szpinaku albo aromatu anyżu. Mizofonia to psychofizyczny stan bliski paraliżu, poczucia klaustrofobii i potrzeby ucieczki od źródła dźwięku, który jest w stanie doprowadzić nas do zachowań silnie agresywnych – mówi Natalia Cyrzan, kuratorka wydarzenia.

Mikołaj Trzaska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Trzaska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w składzie Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej zaproszeni zostali: Joanna Bielawska – teksty, śpiew, gitara, Michał Jacaszek – elektronika, Błażej Król – teksty, śpiew, gitara (z towarzyszeniem Iwony Król – klawisze), Felix Kubin – elektronika, sample, wokal, Dorota Masłowska – teksty, śpiew, Karolina Rec – wiolonczela, elektronika, wokal, Raphael Rogiński – gitara, Kuba Staruszkiewicz – perkusja, Jacek Stromski – instrumenty perkusyjne, Mikołaj Trzaska – saksofon, Olo Walicki – kontrabas, bas, elektronika, wokal, Natalia Zamilska – elektronika.

Za dramaturgię, wideo i scenografię Odcinka mizofonicznego odpowiada IP Group, czyli Identity Problem Group – interdyscyplinarny kolektyw artystyczny łączący sztuki wizualne i performatywne oraz dramaturgię z architekturą, wideo- i sound artem. W projekcie udział weźmie także Food Think Tank – wrocławski kolektyw skupiający szefów kuchni, artystów, naukowców, rzemieślników, rolników itd., który zasłynął wydawanymi przez siebie kolacjami-instalacjami.

Odcinek mizofoniczny
11 czerwca 2016 roku, godz. 22.00
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Szaniec Jezuicki w Gdańsku

Dodaj komentarz