• 2016-05-05

Noc Iguany

20 maja na Scenie Kameralnej w Sopocie w Teatrze Wybrzeże odbędzie się premiera Nocy Iguany Tennessee Williamsa w reżyserii Pii Partum.

„Noc Iguany”, reż. Pii Partum – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Noc Iguany”, reż. Pii Partum – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podrzędny meksykański pensjonat, zagubiony w dżungli, pod wysokim tropikalnym niebem i oceanem w dole. Shannon, niepoprawny, niezrównoważony duszpasterz, prywatnie amator mocnych trunków, ogarnięty seksualnymi obsesjami, który przyjął posadę przewodnika wycieczek, przywozi tutaj jedną z nich. To głównie podstarzałe emerytowane nauczycielki i prowadzone przez nie nastoletnie uczennice. Jedna z nich próbuje uwieść Shannona. Do pensjonatu wkracza wulgarność przydrożnych stacji benzynowych i… groza dalekiej wojny.

Sztuka Tennessee Williamsa łączy w sobie respekt dla naturalnych instynktów kierujących człowiekiem z poczuciem grzechu i nieuchronnością kary. Przedstawia ludzi zawiedzionych w marzeniach, gnębionych przez frustracje, obsesje seksualne, niespełnienie.

Niebo Meksyku nad naszymi głowami. Nieznośny upał i duszne powietrze. A w nas strach… Uwiązana na postronku iguana też się boi… W oddalonym od świata pensjonacie nie ma ucieczki przed atakującym nas nieustannie własnym „ja”, które nas dopada i dusi: instynktami, którym ulegamy i poczuciem winy, którego nie daje się zagłuszyć. I nie ma ucieczki przed wulgarnością, prostactwem i grozą czającej się w oddali cywilizacji i wojny. Sztuka Tennessee Williamsa to współczesny moralitet: rozgwieżdżone meksykańskie niebo nad naszym strachem i zawiedzionymi pragnieniami – powiedziała Pii Partum reżyserka spektaklu.

Pia Partum (ur. 1977) jest  reżyserką teatralną i operową. Absolwentką MISH na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie. Podczas studiów stypendystką Rządu Francuskiego w Instytucie Teatralnym w Paryżu. Wieloletnią asystentką Jerzego Jarockiego i Mariusza Trelińskiego. Wyreżyserowała m.in.  Madame Butterfly Pucciniego w Operze na Zamku w Szczecinie, Nine Arthura Kopita (musical na kanwie 8 i Pół Felliniego) w Teatrze Capitol we Wrocławiu, Dziedzictwo Estery Sandora Marai’ego w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu.

Noc Iguany
Premiera: 20 maja 2016 roku
Przekład: Krzysztof Zarzecki
Reżyseria: Pia Partum
Scenografia, kostiumy, światło, wideo: Magdalena Maciejewska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Mreńca
Elementy ruchu scenicznego: Daniel Jiménez
W spektaklu występują: Dorota Androsz, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Figura, Ewa Jendrzejewska, Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Jakub Mróz, Andrzej Nowiński, Marek Tynda, Maciej Szemiel oraz Daniel Jiménez (gościnnie).
Teatr Wybrzeże w Sopocie

Dodaj komentarz