• 2016-05-05

Filmy dokumentalne o sztuce fotografii

Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych sztuce fotografii oraz jej zdolnym adeptom i mistrzom. Seria pięciu pokazów filmowych w maju i czerwcu stanowi część programu Krakow Photo Fringe 2016 – platformy pozwalającej na zaprezentowanie szerokiego spektrum interesujących inicjatyw fotograficznych z całej Małopolski, które odbywają się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

„Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maj i czerwiec to dla Krakowa wielkie święto fotografii za sprawą Miesiąca Fotografii oraz towarzyszącego mu Krakow Photo Fringe, który pod wspólnym szyldem skupia wydarzenia o tematyce fotograficznej z całego regionu. Kino Pod Baranami po raz kolejny przyłącza się do inicjatywy, prezentując przegląd filmów dokumentalnych poświęconych sztuce fotografii oraz zawodowi fotografa.

W programie znalazły się portety światowej sławy fotografów: Brazylijczyka Sebastião Salgado (Sól ziemi), który od blisko pół wieku realizuje monumentalne projekty fotograficzne dokumentujące najważniejsze wydarzenia historii współczesnej; ekscentrycznego Francuza JR (Siła kobiet), znanego z widowiskowych i społecznie zaangażowanych przedsięwzięć w przestrzeni publicznej; czy odkrytej pośmiertnie zaledwie kilka lat temu Vivian Maier (Szukając Vivian Maier), fotografki ulicznej, która przyglądała się życiu amerykańskich metropolii począwszy od lat 50. XX wieku. Polskich profesjonalistów reprezentuje Tadeusz Rolke (Dziennik z podróży) oraz Leszek Krutulski (Lewa połowa twarzy). Poświęcone im filmy dokumentalne stanowią zapis oryginalnych, w obu przypadkach „objazdowych”, projektów artystycznych.

Na świat fotografii składają się jednak nie tylko wielkie nazwiska i chwile triumfu sztuki, lecz także codzienna, często niebezpieczna lub dwuznaczna etycznie praca zawodowców. Twórcy filmu Men at Lunch starają się rozwikłać zagadkę jednego z najbardziej znanych zdjęć w historii, Lunchu na dachu drapacza chmur, którego autor aż do niedawna pozostawał nieznany, zaś dokument Paparazzi odsłania kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu.

Krakow Photo Fringe w Kinie Pod Baranami
Od 10 maja do 16 czerwca 2016 roku
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz