• 2016-05-05

Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem

7 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem w reżyserii Katarzyny Szyngiery na podstawie +++ (trzema krzyżykami) i Ciągu dalszego.

„Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem”, reż. Katarzyna Szyngiera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem”, reż. Katarzyna Szyngiera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Ciągu dalszym nie tylko za sprawą wspomnianego w podtytule sztuki ekskluzywnego domu towarowego [KaDeWe], ale przede wszystkim w odniesieniu do relacji międzyludzkich, drapieżnie i mocno wybrzmiewa dziś temat konsumpcji i kapitału. „Dom towarowy wszędzie naokoło” – pisze Kajzar, przyglądając się współczesnym wyrobnikom twarzy, wystawionej na pokaz ludzkiej dekoracji. Jakie społeczne koszty poniosą kolejne pokolenia, dla których życiowy horyzont stanowi TINA [„There is no alternative”], słynny slogan Margaret Thatcher dotyczący braku alternatywy dla globalnego kapitalizmu? Czy dziś możliwy jest w ogóle gest społecznej apostazji?

W Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem, wychodząc od tekstów Kajzara, testuje się sytuację, kiedy wewnątrz sprawnie działającego mechanizmu – społeczeństwa – pojawia się wirus. Czy organizm zdegeneruje się, czy umocni? A może zwalczy chorobę poprzez wynalezienie kolejnej atrakcji, jeszcze bardziej szokującej i potwornej?

Jak odmienić te systemy myślenia, te wzory kultury, które domagają się trupa. […] Jak uciec od „somatyzmu” naszej kultury. Tych nieustannych „ofiarowań się”, „otarć”. Jak wyjść poza siebie. Jak dojść do utopii. Jak zamieszkać Ziemię? A nie jak na niej umierać. (Helmut Kajzar, Zabity film, w: tegoż, Z powierzchni… szkice o teatrze)

Katarzyna Szyngiera  jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Spektakl dyplomowy Sfera wg tekstu Magdy Kupryjanowicz zrealizowała w 2013 roku we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej… na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej Sfera. W ramach festiwalu Malta 2011 przygotowała przedstawienie Autobus jedzie w popadającej w ruinę przestrzeni przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach. W koprodukcji krakowskiej PWST i Muzeum Powstania Warszawskiego wyreżyserowała w plenerze widowisko Przypisy do Powstania (2010).

Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem 
Premiera: 7 maja 2016 roku
Adaptacja: Iga Gańczarczyk
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Scenografia: Agata Baumgart
Reżyseria świateł i projekcje wideo: Marek Kozakiewicz
Muzyka: Damian Pielka
Ruch sceniczny: Cezary Tomaszewski
Asystent reżysera: Marcin Łuczak
Iinspicjent: Halina Lis-Olszewska
Obsada:
Katia – Anna Kieca
Ewusia – Maria Kania
Nella – Ewelina Paszke-Lowitzsch
Bezimienny – Krzysztof Boczkowski
Student – Marcin Łuczak
Eden – Jerzy Senator
Faust-Mefisto – Maciej Tomaszewski
Jajczarz – Zdzisław Kuźniar
Wrocławski Teatr Wspołczesny

Dodaj komentarz