Problem współczesnej eksploatacji

Od 11 maja Galeria Promocyjna w Warszawie zaprasza do oglądania wystawy Leszka Margasińskiego pt. Eksploatacja. Pokaz nakreśla problem nadmiaru w dzisiejszym świecie.

Leszek Margasiński, „Eksploatacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Margasiński, „Eksploatacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eksploatacja przestrzeni wizualnej to nie tylko skrajne wykorzystanie świateł, kształtów, kolorów czy rytmów. Eksploatacja abstrakcji prowadzi nas do granic możliwości percepcji. Z jednej strony, używamy materię, bądź idee do końca, z drugiej – gospodarka nadmiaru nie pozwala na domykanie naturalnych cykli życia przedmiotów czy niematerialnych wyobrażeń.

Rabunkowy wyzysk aparatu pojęciowego i gamy formalnych efektów stawiają nas ponownie na początku drogi z problemem redefinicji wartości i celów. Wszystko zużywa się zanim przestanie być użyteczne, a często przestaje być użyteczne zanim się zużyje. Skrolujemy spękane ekrany urządzeń mobilnych nie mogąc często już odczytać wiadomości. Eksploatujemy powierzchnie nie mogąc jej zdrapać by odczytać treści, a potrzeba samego użytkowania doprowadza nas do ułudy obrazu zastępując rzeczywistość.

Tekst: Mateusz Ściechowski

Leszek Margasiński, Eksploatacja
Od 11 do 29 maja 2016 roku
Galeria Promocyjna
Warszawa

Dodaj komentarz