To się nie mieści w głowie

6 maja Galeria Entropia we Wrocławiu zaprasza na pokaz instalacji wizualno-dźwiękowej Oli Szulimowskiej pt. To się nie mieści w głowie. Artystka zaprezentuje swoją pracę zainspirowaną tekstami surrealistycznymi Salvadora Dali z okresu tzw. paranoiczno-krytycznego.

Ola Szulimowska, „To się nie mieści w głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Szulimowska, „To się nie mieści w głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Szulimowska zajmuje się głównie kolażem, instalacją, działaniami audio-wizualnymi. Interesują ją zjawiska łączące komunikat wizualny z jego opisem językowym. Chętnie ulega wpływom literatury, często tworzy w duecie z partnerem, wspólna praca jest  zwykle rezultatem działań terenowych o charakterze peryferyjnym ze szczególnym naciskiem na kontakt z naturą.

To, co chcę pokazać, jest wynikiem niedawnych doświadczeń. Dużo chodziliśmy, mówiono nam, że tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna, choć pierwszej nocy przywitało nas trzęsienie ziemi. Słynna Tramontana, będąca bogatym źródłem legend o lokalnych szaleńcach i samobójcach, nie powstrzymywała nas od działań terenowych, choć zdarzyło nam się zmagać z jej niby umiarkowaną prędkością ok.110km/h a w szczelinach ruin słyszeliśmy jej łudząco ludzki głos. Księżycowy krajobraz łupków metamorficznych z Cap de Creus, nazywany przez miejscowych poetów misterium geologicznym, zdemolował moją percepcję. Można by jeszcze wiele na ten temat, tylko może ja to wszystko widzę zupełnie inaczej i jest to też o czymś zupełnie innym. Inspiracją dla moich działań są przede wszystkim teksty Salvadora Dali z okresu jego przynależności do ruchu surrealistycznego, jest to tak zwany okres paranoiczno-krytyczny, mający swe odzwierciedlenie nie tylko w obrazach, ale i w wielu tekstach, w których Dali ze swoiście naukową drobiazgowością opisuje swoją rewolucyjną metodę – mówi Ola Szulimowska.

Ola Szulimowska, To się nie mieści w głowie
6 maja 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz