• 2016-05-04

Szkarłatny płatek i biały

14 maja na Dużej Scenie Teatru Studio w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Szkarłatny płatek i biały Michela Fabera w reżyserii Kuby Kowalskiego.

„Szkarłatny płatek i biały”, reż. Kuba Kowalski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szkarłatny płatek i biały”, reż. Kuba Kowalski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterem Szkarłatnego płatka i białego jest XIX wiek, przedsionek nowoczesności, w którym tematy takie jak prawa kobiet, religia i nauka, stosunek do seksualności czy modele kobiecości i męskości są definiowane na nowo — powoli wyłania się z nich nasz współczesny świat… Jeden z bohaterów mówi: „Nadchodzą bardzo dziwne czasy. Czasy, w których nasze uwielbienie postępu skomplikuje i skompromituje wszystkie wybory moralne. Widzę świat, który pogrąża się w chaosie, my zaś tylko mu się przyglądamy, niepewni, w jaki sposób należało czy też należy zapobiec katastrofie…”

Dziewiętnastowieczny Londyn Fabera raz wydaje nam się bezpiecznym przez swój dystans historycznym światem, żeby po chwili okazać się gorzką karykaturą naszej współczesności. Pięć postaci, których losy śledzi  spektakl, reprezentuje dylematy czasów przełomu: przemysłowiec rozdarty pomiędzy młodzieńczymi ideałami a kapitalistycznym światem; niedoszły pastor zmagający się z potrzebami ciała; głęboko wierząca działaczka społeczna, którą brak poszanowania konwenansów skazuje na wykluczenie;  eteryczna i niewinna dama skazana na bycie kochanką z krwi i kości, żoną i matką; wreszcie prostytutka, która pokonuje kolejne szczeble drabiny społecznej i przekonuje się, że wyższy status wcale nie oznacza większej wolności.

To właśnie pragnienie wolności, szeroko rozumianej emancypacji, wydaje się wspólnym mianownikiem dla dążeń bohaterów Szkarłatnego płatka i białego, którzy wypatrują nadchodzącego XX wieku z nadzieją, ale i z lękiem. Czy rzeczywiście nowoczesność przyniosła nam wolność i spełnienie? I czy faktycznie już nadeszła?

Szkarłatny płatek i biały
Autor: Michel Faber
Premiera 14 maja 2016 roku
Przekład: Maciej Świerkocki
Adaptacja i Reżyseria: Kuba Kowalski
Adaptacja i Dramaturgia: Julia Holewińska
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Radosław Duda
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
Reżyseria światła: Damian Pawella
Występują: Agata Góral, Monika Krzywkowska / Katarzyna Herman (gościnnie), Aleksandra Justa (aktorka Teatru Narodowego), Monika Obara,
Anna Paruszyńska (gościnnie), Anna Smołowik (gościnnie), Justyna Janowska (III rok PWST w Krakowie), Miron Jagniewski (gościnnie), Łukasz Lewandowski, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Żurawski (gościnnie), Radosław Duda (muzyka na żywo), Tomasz Stawiecki (muzyka na żywo).
Teatr Studio w Warszawie

Dodaj komentarz