Nie śnij o miłości, Kuryluk

5 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się wystawa Nie śnij o miłości, Kuryluk. Wystawa poświęcona jest twórczości malarskiej Ewy Kuryluk – historyczki sztuki, pisarki, poetki, malarki, rysowniczki, fotografki, autorki instalacji.

Ewa Kuryluk, „Czarny trójkąt”, 1969, wł. Ewa Kuryluk, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk, „Czarny trójkąt”, 1969, wł. Ewa Kuryluk, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Kuryluk studiowała historię sztuki na UJ w Krakowie i malarstwo na ASP w Warszawie. Od 1981 roku mieszka za granicą, najpierw w Nowym Jorku potem w Paryżu. Uczestniczyła w ruchu O poprawę, współtworzyła grupę Śmietanka. Założyła fundację Amici di Tworki.

Wystawa w obejmie 50 obrazów z lat 1967–1978, które zostały wybrane przez artystkę. Na początku lat 70. Kuryluk malowała hiperrealistyczne obrazy, często groteskowe i groźne, przedstawiające m.in. szpitale, więzienia, sale tortur. Wtedy w Polsce przeważała abstrakcja i konceptualizm.

„Na Biennale w Wenecji w 1964 roku zobaczyłam po raz pierwszy, że figuracja powraca. Broniłam się przeciwko koloryzmowi. Lubiłam rysować” – powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów. W kolejnych dekadach Kuryluk zajęła się tworzeniem instalacji plastycznych, zarzucając malarstwo.

Nie śnij o miłości, Kuryluk
Od 5 maja do 15 czerwca 2016 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR