• 2016-05-02

Niedziela z… Operą Narodową

Już 8 maja na Placu Teatralnym w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny Niedziela z… Operą Narodową. W ten sposób Teatr Wielki – Opera Narodowa włączy się do organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Opera Europa już po raz dziesiąty Europejskich Dni Opery.

„Niedziela z ... Operą Narodową” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niedziela z ... Operą Narodową” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na olbrzymim ekranie ustawionym w centralnej części placu przez cały dzień odbywać się będą projekcje najnowszych spektakli z repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej m.in. Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, baletowej Burzy w choreografii Krzysztofa Pastora, oraz spektaklu dla dzieci pt. Bajko, gdzie jesteś?.

Na scenie usłyszymy na żywo m.in. arię Miecznika ze Strasznego dworu i duet kwiatów z opery Lakme Leo Delibesa w wykonaniu solistów Opery Narodowej oraz dziecięcy Chór „Artos”.

W salonie literackim dyrektor TVP Kultura, Mateusz Matyszkowicz, porozmawia z autorami książek wydanych przez Teatr m.in. prof. Ewą Łętowską i Krzysztofem Pawłowskim, Antonim Liberą i Mariuszem Trelińskim.

Tego dnia Teatr odsłoni kurtynę i zaprosi za kulisy największej sceny operowej w Europie. O każdej pełnej godzinie spod wejścia głównego wyruszą wycieczki do magicznego świata opery. TVP Kultura zorganizuje dla wszystkich wielką rozgrzewkę z Kulturą Fizyczną, którą poprowadzi artystka Ada Karczmarczyk.

W przestrzeni specjalnie przygotowanej dla najmłodszych, dzieci pod okiem animatorów spędzą twórczy dzień. Na warsztatach plastycznych stworzą recyklingowe maski, dowiedzą się, co można zrobić z dziurawą skarpetką, a do domu zabiorą samodzielnie wykonanego baśniowego ptaka. Podczas lekcji baletowych małe dziewczynki będą mogły na chwilę poczuć się jak prawdziwe tancerki, z autorem książki Moni i Uszko Grzegorzem Kasdepke dzieci porozmawiają o tajnikach operowego savoir-vivre  a o tym, jak powstają ilustracje do książek, opowie Edward Dwurnik.

Prowadzenie: Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kulturaoraz Piotr Polk i Zbigniew Zamachowski
Wydarzenie organizowane w ramach 10. Europejskich Dni Opery

Niedziela z… Operą Narodową
Piknik: 8 maja 2016 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz