Czyste wody

13 maja CSW Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na otwarcie wystawy Czyste wody. To pierwszy tak duży przegląd prac w Polsce, który obejmuje dzieła współczesnych artystów tureckich zarówno urodzonych w tym kraju, jak i zamieszkujących różne części Europy.

Mehtap Baydu, „Cocoon”, wideoperformans / instalacja, documenta-Halle, 2015, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mehtap Baydu, „Cocoon”, wideoperformans / instalacja, documenta-Halle, 2015, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z wiersza Zaproszenie (1947) wybitnego tureckiego poety Nâzıma Hikmet’a. Z Polską łączyły go pewne więzi – jeden z jego pradziadów to Konstanty Borzęcki. Był on młodym polskim oficerem, który uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz Rewolucji Węgierskiej w 1848 roku. W swoim wierszu List z Polski poeta pisał: „Możliwe, że dlatego tak porusza mnie polska pieśń / i budzi czyste wody ukryte we mnie”. Być może dlatego pejzaże – zarówno geograficzne, jak i antropologiczne – które Nâzim zaobserwował w Polsce, wydawały mu się podobne do tych tureckich.

Punktem wyjścia wystawy jest pojęcie heterotopii w ujęciu Michela Foucaulta. Według niego heterotopie – miejsca takie jak ogrody, pokoje hotelowe, wiezienia czy szpitale psychiatryczne – ułatwiają komentowanie, odzwierciedlanie i denuncjowanie rzeczywistości. To przestrzenie, które są zarówno rzeczywiste, jak i metaforyczne oraz spotykają się w nich różne skrajności.

Powstająca pod opieką kuratorki Lory Sariaslan wystawa odnosi się do najistotniejszych wyzwań stojących przed współczesną Europą. Wśród nich znalazły się (non)konformizm, opór, zaangażowanie obywatelskie, pamięć, przekształcenia urbanistyczne czy artystyczna oraz społeczna tożsamość.

W tym wspólnym europejskim kontekście, różnicowanym pod względem geograficznym i estetycznym, artyści reprezentujący różne pokolenia przedstawiają prace powstałe przy pomocy różnych środków wyrazu – od fotografii po sztukę performance. Łączy je refleksja nad tym, jak można pogodzić pozornie niekompatybilne różnice. Szczególny nacisk w wystawie pomyślanej jako heterotopia, położony został na silną tęsknotę, pożądanie i pragnienie. W dzisiejszym świecie, gdzie pragnienie pokoju, wolności, swobody ekspresji i miłości jest bardziej zagrożone niż kiedykolwiek, pożądanie samotności i wolnego życia jest nadal tak prawdziwe, jak w poezji Nazima.

Artyści: Mehtap Baydu, Ayşe Erkmen, Nezaket Ekici, Murat Germen, Ali Kazma, Volkan Kızıltunç, Servet Kocyigit, Belit Sağ, Nasan Tur.

Czyste wody
Od 13 maja do 18 września 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Lora Sariaslan
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz