Wracając do Białowieży

Od 13 maja w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę Wracając do Białowieży, która jest częścią projektu artystyczno-badawczego pod takim samym tytułem. Wydarzenie stanowi krytyczne spojrzenie na tradycję białowieskich plenerów artystycznych oraz świadomym kształtowaniem idei pleneru jako platformy umożliwiającej realizację aktywności twórczych.

„Wracając do Białowieży” – plener (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wracając do Białowieży” – plener (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inicjatywa oparta jest na autorskiej koncepcji, której części składowe – plener, wystawa poplenerowa, publikacja i współpraca z innymi jednostkami – stają się nie tylko jej elementami, ale przede wszystkim pewną metodą pracy.

Główną inspiracją dla pomysłodawców projektu oraz komisarzy, Tomasza Koszewnika oraz Jana Szewczyka, stał się kontekst natury – Puszczy Białowieskiej – oraz tradycje spotkań artystów na tych terenach, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku i Związek Polskich Artystów Plastyków.

Projekt Wracając do Białowieży rozpoczął się w 2015 roku letnim plenerem z udziałem prof. Marka Wasilewskiego oraz doktorantów Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zapleczem instytucjonalnym stał się dla uczestników Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach.

Kilkudniowa rezydencja była nie tylko próbą zapoznania się z unikalnym pejzażem prehistorycznych lasów, ale i z aktywnością lokalnych społeczności, w tym doktorantów Instytutu Biologii Ssaków PAN czy Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Przede wszystkim jednak stanowił okazję do wymiany wiedzy między poszczególnymi dyscyplinami oraz testowania nowych form dydaktyki w ramach studiów artystycznych.

Realizowana w Galerii Arsenał w Białymstoku wystawa jest efektem tego białowieskiego pleneru artystyczno-naukowego. Na początku 2017 roku ukaże się także publikacja raportu, którego prezentacja odbędzie się w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie podczas wystawy finalizującej projekt.

Wracając do Białowieży
Od 13 maja do 23 czerwca 2016 roku
Komisarze: Tomasz Koszewnik, Jan Szewczyk
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR