Poza portret

4 maja w Galerii Mysia 3 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Poza portret. O człowieku w polskiej fotografii zaplanowanej w ramach 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska.

Joanna Zastróżna, „NR3 B” z cyklu „NR3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zastróżna, „NR3 B” z cyklu „NR3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już trzecia wiosenna i jednocześnie tematyczna odsłona tego artystycznego przedsięwzięcia. Gra słów w tytule 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska nie jest przypadkowa. Poza Portret. O człowieku w polskiej fotografii sygnalizuje pokazanie wielu sposobów ujęcia tego tematu.

Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć jak podejście do portretu zmieniało się na przestrzeni lat. Zostaną pokazane między innymi zdjęcia autorstwa pierwszego warszawskiego fotografa – Karola Beyera. Nie zabraknie wspaniałych portretów znanych postaci. Bogdan Łopieński sportretował zjawiskową Polę Raksę, gdy była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale także w dawnym ZSRR. Pawła Althamera zobaczymy w barwnej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Piosenkarka Edyta Geppert jest bohaterką fotografii Jacka Poremby, a Wojciecha Manna przedstawi Rafał Milach na unikatowym kolażu.

Na wystawie znajdą się też zdjęcia tych autorów, którzy sami stanęli przed obiektywem. Jednym z nich jest Roman Opałka, który w swoim legendarnym konceptualnym cyklu Opalka 1965/1 – ∞ starał się przedstawić obraz istnienia człowieka. Przykładem bardziej osobistego cyklu autoportretów jest seria Bliski znajomy autorstwa Pawła Żaka. Niezwykle subtelna praca pochodzi z wieloletniego projektu Magdy Hueckel – Autoportrety wyciszone.

Jak szerokie może być spectrum ukazania człowieka na zdjęciach pokażą prace przedstawiające ludzi uwikłanych w wielkie wydarzenia historyczne. Prawie pół wieku później Chris Niedenthal utrwalił manifestację Solidarności podczas stanu wojennego. Portretem człowieka z historią w tle jest praca Maćka Nabrdalika z projektu Nieodwracalne przedstawiająca byłą więźniarkę obozów nazistowskich. Ważnym współczesnym komentarzem będzie praca Zbigniewa Libery z cyklu Lego. Obóz koncentracyjny.

Jak co roku nie zabraknie konceptualnych interpretacji tematu. Tym razem autorstwa m.in. Natalii LL, Jolanty Marcolli, Zbigniewa Warpechowskiego, Marka Koniecznego. Tradycyjnie na wystawie znajdzie się wiele znakomitych prac klasyków polskiej fotografii, a wśród nich Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego czy Zofii Rydet.

Pojawi się także fotokolaż Jana Dziaczkowskiego, którego dorobek cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Podczas ubiegłorocznej, wiosennej edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska pracę tego artysty z cyklu „Góry dla Warszawy” kupiono za 16 000 zł przy cenie wywoławczej 9 000 zł. Wśród twórców reprezentujących młodsze pokolenie znajdą się także Joanna Piotrowska, Katarzyna Mirczak, czy Igor Pisuk.

Jednym z celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program. Tym razem będzie to kurs dla początkujących kolekcjonerów.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej będzie można zobaczyć rzadkie odbitki wykonane w różnorodnych technikach. Wydarzeniu towarzyszy dwujęzyczny katalog, w którym znajdą się sylwetki artystów, opisy oraz reprodukcje wszystkich prac.

Poza portret. O człowieku w polskiej fotografii – wystawa i aukcja mistrzów polskiej fotografii
16. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska
Od 5 maja do 15 maja 2016 roku
Wernisaż: 4 maja 2016 roku, godz. 19.00
Aukcja: 15 maja 2016 roku, godz. 19.00
Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl, Artinfo.pl
Galeria Mysia 3 w Warszawie

Dodaj komentarz