• 2016-04-30

Wesele i Karnawał

Karnawał Schumanna w wykonaniu Pawła Wakarecego zabrzmi 5 maja podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła na fortepian w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Paweł Wakarecy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Wakarecy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teoretycy kultury i krytycy od dawna stawiają pytanie gdzie powinna przebiegać granica między artystyczną kreacją a biografią autora. Niezależnie od nich na to samo pytanie próbują odpowiadać sami twórcy. Dla nich jednak te pytania oraz udzielone odpowiedzi to często także narzędzie twórcze. Często pisarz czy reżyser zarzeka się, że uderzające podobieństwa jego dzieła do faktów z jego życia, to czysty przypadek. Wiedzą jednak, że niezależnie od tych zapewnień, odbiorca dzieła tym chętniej utożsami fakty z fikcją. To nadaje dziełu znamiona bezwzględnej prawdy. Twórca jednak pozostaje bezpieczny za zasłoną fikcji, na którą może się w każdej chwili powołać.

Czy podobnie jest w muzyce? Podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła na fortepian zabrzmi Karnawał op. 9 Roberta Schumanna zagra Paweł Wakarecy – zdobywca Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy Litewską Orkiestrą Kameralną. Grał pod batutą m.in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Łukasza Borowicza czy Daniela Smitha.

Tytuły poszczególnych części Karnawału Schumanna odnoszą się do konkretnych osób. Można tam znaleźć portrety jego ukochanych kobiet (ukrytych pod włoskimi imionami Estrelli i Chiariny), podziwianych artystów (Chopin i Paganini), a nawet samego kompozytora (imionami Euzebiusz i Florestan podpisywał artykuły poświęcone muzyce i autografy swoich kompozycji). Muzycznym portretom Schumanna słuchacze przyjrzą się w kontekście Wesela Stanisława Wyspiańskiego, o którym opowie dr Michał Mizera – polonista, teatrolog i europeista. Czy środki muzyczne pozwalają na równie sugestywne odwzorowanie postaci?

Paweł Wakarecy
5 maja 2016 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz