• 2016-04-29

Przyznano nagrody Wiosny Filmów

24 kwietnia w Warszawie zakończył się 22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów. Najlepszym filmem tegorocznej edycji okazał się Kwiat wiśni i Czerwona fasola (An) w reżyserii Naomi Kawase. W ubiegłym roku film zdobył nagrody publiczności na festiwalach w Sao Paulo i Cork.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola”, reż. Naomi Kawase, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kwiat wiśni i czerwona fasola”, reż. Naomi Kawase, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwiat wiśni i czerwona fasola to doceniana przez krytykę na całym świecie oda do prostych życiowych przyjemności oraz przepięknej przyjaźni. Obraz pokazywany na tegorocznym festiwalu Wiosna Filmów w sekcji Faworyci publiczności, to między innymi film otwarcia sekcji Un Certain Regard na 68. MFF w Cannes, a także zdobywca nagród na wielu międzynarodowych festiwalach.

Na podium, obok japońskiej fabuły, znalazł się jeszcze dokument Hannah: Buddhism’s untold journey. Jest to powieść o kobiecie, dzięki której buddyzm tybetański stał się znany na Zachodzie. Film zwyciężył w kategorii Najlepszy dokument pełnometrażowy na tegorocznym International Filmmaker Festival of World Cinema w Londynie. Zdobył również nagrodę publiczności na festiwalu Los Angeles, a także na Indian Cine Film Festival otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

„Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na trzecim miejscu znalazł się film Sól ziemi (Le sel de la terre), który opowiada o życiu Sebastiao Salgado jednego z najsłynniejszych fotografów na świecie. Widz poznaje Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa. W ubiegłym roku zdobył francuskiego Cezara dla najlepszego dokumentu i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W pierwszej dziesiątce w głosowaniu publiczności Wiosny Filmów najwięcej punktów zdobyły filmy:

  1. Kwiat wiśni i czerwona fasola
  2. Hannah: Buddhism’s untold journey
  3. Sól ziemi
  4. Młodość
  5. Pokój
  6. Mustang
  7. Syn Szawła
  8. Wszyscy albo nikt
  9. W objęciach węża
  10. Fukushima, moja miłość

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
Od 15 do 24 kwietnia 2016 roku
Kino Praha, Kino Apolonia
Warszawa

Dodaj komentarz