Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Nowa odsłona projektu

Do 22 maja MOCAK w Krakowie zaprasza na nową odsłonę projektu Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Tym razem zobaczymy pracę Undrawing the Line pt. W cieniu drzewa Waq Waq.

Undrawing the Line, „W cieniu drzewa Waq Waq” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Undrawing the Line, „W cieniu drzewa Waq Waq” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To pierwsza praca autorstwa Undrawing the Line, kolektywu założonego w Sydney przez Mone Moradveisi, Safdara Ahmeda, Zanny Begg i Murtaze Ali Jafariego. Część członków grupy wywodzi się ze środowiska uchodźców. Swoją współpracą kwestionują uprzedzenia wobec imigrantów, pragnąc zacieśnić więzi miedzy uchodźcami i obywatelami Australii.

Tytułowe Waq Waq to wczesnośredniowieczny indoperski symbol utopii. Wyprzedzał on fikcyjna idealna wyspę, która Tomasz Morus opisał w swym dziele Utopia (1516). Przywołując rzeczywistość po potopie, drzewa Waq Waq wyrastają z wody i rodzą ludzkie owoce, które potrafią przepowiadać przyszłość. W tej wersji maja one twarze autorów projektu. W 3D możemy zobaczyć świat wędrownych ptaków i latających stworzeń. Anaglif 3D zaburza sygnały pomiędzy lewym i prawym okiem, pozwalając dostrzec przebłyski idealnej przyszłości bez granic.

Okulary 3D można wypożyczyć w recepcji Muzeum.

Puls utopii – rozbłyski w ciemni to projekt Ines Doujak i Olivera Resslera realizowany w różnych formach od 2014 roku. Na elewacji Muzeum zostaną zaprezentowane banery 12 artystów ukazujące utopijne projekty. Z jednej strony proponują one odcięcie się od otaczającej rzeczywistości, z drugiej stawienie jej oporu. Większość banerów powstała z myślą o prezentacji na fasadzie wiedeńskiej Secesji. Część prac odnosi się do powstań, okupacji oraz ruchów społecznych, które pojawiły się w ostatnich latach, wyrażając tęsknotę za lepszym światem. Inne stanowią poetyckie aluzje do poczucia, że „czegoś brakuje”. Ich celem jest wyzwolenie utopii od totalitarnych skojarzeń i nadanie jej nowego kierunku. Potrzeba tworzenia utopijnych wizji staje się nagląca w czasach, gdy ludzie poszukują nowych alternatyw. Mimo że prace są prezentowane jedna po drugiej, zachodzi między nimi interakcja, ukazują one różne podejścia do utopijnych tendencji ostatnich lat. Na projekt składa się 12 banerów, które co miesiąc będą zmieniane i eksponowane na fasadzie budynku B. Autorami prac są następujący artyści: Mariam Ghani (I), Daniela Ortiz (II), Undrawing the Line (III), Halil Altindere (IV), Giuseppe Campuzano / Miguel A. López (V), Matthew Hyland / Ines Doujak (VI), Christoph Schäfer (VII), Oreet Ashery (VIII), Bert Theis (IX), Nobodycorp. Internationale Unlimited (X), Oliver Ressler (XI), Etcétera (XII).

Puls utopii – rozbłyski w ciemni
Praca autorstwa Undrawing the Line pt. W cieniu drzewa Waq Waq
Od 25 kwietnia do 22 maja 2016 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz