• 2016-04-29

Niedecydujący moment

12 maja BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zapraszana wernisaż wystawy Krzysztofa Millera pt. Niedecydujący moment. Jej tytuł nawiązuje przekornie do słów Cartier-Bressona, który twierdził, że w fotografii to właśnie moment naciśnięcia migawki decyduje o postrzeganiu historii, która miała miejsce przed obiektywem aparatu fotograficznego.

Fot. Krzysztof Miller (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krzysztof Miller (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niedecydujący moment to wystawa prezentująca fotografie wykonane przez Krzysztofa Millera na przestrzeni 25 lat pracy. Dla fotoreportera to ponad ćwierć wieku uczestniczenia w konfliktach zbrojnych oraz bycia świadkiem scen, które większość z nas zna wyłącznie z filmów. Czym są prace prezentowane na wystawie? Ilustracją, dokumentem, a może świadectwem? Czy roszczą sobie prawo do moralizowania? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które de facto jego życiem nie są?

Pokaz składa się z czterech części. Pierwsza obejmuje fotografie prasowe z okresu transformacji ustrojowej. Druga to zapis wojny oraz towarzyszącego jej kontekstu socjologicznego – tutaj będzie można oglądać wielkoformatowe fotografie, wydrukowane na płótnach przypominających sztandary. Trzecia ukazuje codzienność różnych grup społecznych. Ostatnia z nich zawiera fragment pracy licencjackiej fotografa, wykonanej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2014 roku wystawa reprezentowała Polskę na Europejskim Miesiącu Fotografii w Bratysławie.

Krzysztof Miller – urodził się w 1962 roku w Warszawie. Jest jednym z najważniejszych polskich fotoreporterów i reporterów wojennych. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem konkursu fotograficznego World Press Photo. W 2013 roku opublikował książkę 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego. 

Krzysztof Miller, Niedecydujący moment
Od 12 maja do 12 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 12 maja 2016 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz