• 2016-04-29

Nikon European Film Festival

26 kwietnia  ogłoszono laureatów Nikon Film Festival – festiwalu organizowanego we współpracy z niezależną organizacją filmową Raindance oraz laureatem Oscara, reżyserem Asifem Kapadia. W siedzibie Brytyjskiego Instytutu Filmowego w Londynie jury przyznało Grand Prix filmowi pt. Not a Pizza Order (Nie zamawiam pizzy) francuskiej artystki Cécile Ragot.

Pieter Ten Hoopen, członek Jury Nikon European Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pieter Ten Hoopen, członek Jury Nikon European Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponad 550 początkujących twórców krótkich form filmowych z całej Europy nadesłało swoje zgłoszenia na drugą już edycję festiwalu Nikon European Film Festival. Amatorzy oraz zawodowi twórcy filmów mieli za zadanie stworzenie krótkiego, 140-sekundowego filmu będącego ich własną interpretacją motywu Chwile z życia codziennego, w którym codzienne sytuacje stają się elementem pasjonujących opowieści.

Zwycięzców wyłoniło jury, któremu przewodniczył Asif Kapadia – reżyser nagrodzonego Oscarem filmu Amy. Obok niego w jury zasiadali Pieter Ten Hoopen – nominowany do nagrody Emmy fotograf i reżyser filmowy, Elliot Grove – założyciel niezależnej organizacji filmowej Raindance oraz Dirk Jasper – przedstawiciel Nikon Europe.

Film Not A Pizza Order reżyserki Cécile Ragot, w którym zwykły na pozór telefon staje się niebywale intrygującą historią, został doceniony za niesamowitą narrację połączoną z niezwykłym talentem technicznym.

Wyróżnione filmy niosą niezwykle silne przesłanie i intrygujące historie, które na chwilę przeniosły mnie do innego świata. Osobiście uważam, że film Not a Pizza Order to niezwykle ujmująca opowieść. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że jest to komedia, ale tak naprawdę to poważna opowieść o czymś niezwykle ważnym. Moją uwagę zawsze przykuwają filmy, które coś we mnie pozostawiają – na przykład obraz czy jakiś moment lub coś, o czym pamiętam długo po ich obejrzeniu. Moim zdaniem wszystkie nagrodzone filmy to niezwykłe dzieła – mówi Asif Kapadia, przewodniczący jury festiwalu Nikon European Film Festival.

W innych kategoriach jury wskazało następujących zwycięzców:

  • Best Narrative (Najlepsza narracja) – Bad Luck (Pech), reżyseria: Martin Taube, Szwecja
  • Technical Excellence (Doskonałość techniczna) – Évasion (Ucieczka), reżyseria: Pierre le Gall, Francja
  • Best Student Entry (Najlepszy student) – Diamondjaw (Diamentowe zęby), reżyseria: Tormi Torop, Estonia

Zdobywcą nagrody w kategorii People’s Choice (Opinia publiczności), przyznawanej w oparciu o liczbę polubień i udostępnień zarejestrowanych na stronie internetowej festiwalu Nikon Film Festival, jest reżyser filmu At Night They Work (Nocna zmiana) w reżyserii Ada van Brunschota z Holandii.

Nikon European Film Festival
Ogłoszenie laureatów: 26 kwietnia 2016 roku

Dodaj komentarz