• 2016-04-29

AfryKamera: werdykt

27 kwietnia ogłoszono werdykt jury 11. Festiwalu AfryKamera. Najlepszym filmem pełnometrażowym jury uznało debiutancki obraz Hedi w reżyserii Mohameta Ben Attii, opowiadający o Tunezji 5 lat po rewolucji.

„Heidi”, reż. Mohamet Ben Attia, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Heidi”, reż. Mohamet Ben Attia, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

  • Jury filmów krótkometrażowych: Lizelle Bisschoff, Anna Serdiukow, Adam Warzyszyński

Najlepszy film krótkometrażowyPosłuchaj (Kuuntele), reż. Rungani Nyoni, Hamy Ramezan

Uzasadnienie: Zwycięski film to prosty, a zarazem potężny krótki metraż, któremu udaje się nawiązać silną więź emocjonalną między publicznością, a głównym bohaterem. Ten klasyczny dramat odzwierciedla stan ludzkości, a zarazem przemawia na tematy ważne, a zarazem naglące.

Wyróżnienie: Wiosenne kwiaty (Ngish Rbii), reż. Intissar Belaid

Uzasadnienie: Wyróżnienie przekazujemy wzruszającemu krótkiemu metrażowy, który przekazuje opowieść oczami dziecka. Stylistycznie innowacyjny, korzysta z wywiadów z dziećmi, ujęciami scen rewolucji oraz animacji klatkowej.

  • Jury filmów dokumentalnych: Nicholas Lory, Konrad Piskała, Janek Simon

Najlepszy film polskiKarty pamięci (Memory Cards), reż. Piotr Cieplak

Uzasadnienie: Za postawienie problemu odnośnie postrzegania i prezentacji Afryki w filmie.

Najlepszy film dokumentalnyMatka nienarodzonych (Um Ghayeb),  reż. Nadine Salib

Uzasadnienie: Reżyserka za pomocą losów jednej postaci pokazała nam nie tylko życie kobiet na egipskiej wsi, ale stworzyła uniwersalną opowieść o sensie życia, cierpieniu, potrzebie macierzyństwa. Zrozumiała jest zarówno dla odbiorcy z Polski jak i w Egipcie. Moim zdaniem szczególnie ważna w kontekście naszej polskiej dyskusji, np. o in vitro.

  • Jury filmów fabularnych: Joanna Kos Krauze, Grzegorz Pieńkowski, Andrzej Werner

Najlepsza fabuła: Heidi, reż Mohamet Ben Attia

Tytułowy Hedi to wykształcony, młody człowiek, który godzi się, by jego życie osobiste zostało z góry zaplanowane. Mężczyznę poznajemy w momencie, gdy przygotowuje się do ślubu z wybraną przez rodziców dziewczyną. Jednak na tydzień przed aranżowanym ślubem poznaje wyzwoloną kobietę, w której zakochuje się, co powoduje przewartościowanie jego życia.

Na Festiwalu AfryKamera prezentowane są najlepsze afrykańskie filmy. Po zakończeniu edycji warszawskiej, festiwal ma swoje odsłony w: Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Tradycyjnie już w wakacje będzie można obejrzeć najciekawsze tytuły tegorocznej edycji AfryKamery na Art Naif Festiwal w Katowicach.

11. Festiwal AfryKamera
Od 18 kwietnia do 24 kwietnia 2016 roku
Organizator: Fundacja FilmGramm w Warszawie
Warszawa

Dodaj komentarz