• 2016-04-28

Dokręcanie śruby

20 maja Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na pierwszą polską inscenizację arcydzieła Benjamina Brittena The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby). Jest to opera w dwóch aktach z prologiem w reżyserii Natalii Babińskiej.

„The Turn of the Scraw” (Dokręcanie śruby), autor: Lex Drewiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Turn of the Scraw” (Dokręcanie śruby), autor: Lex Drewiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby) to pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry’ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Młoda guwernantka otrzymuje posadę w Bly, we wschodniej Anglii. Ma być nauczycielką i opiekunką rodzeństwa sierot: Milesa i Flory. Kobieta jest oczarowana pięknym i dostatnim wiktoriańskim domem, jak również swoimi podopiecznymi. Jednak wkrótce okazuje się, że w rezydencji w Bly czai się zagadkowe i ulotne zło. Czym jest zło? Odpowiedź okazuje się interesująca: tak zwane „Zło” w operze Brittena to indywidualizm, zuchwalstwo, także seksualne. Zło jest buntem przeciw wiktoriańskiej moralności. To instynkt, który rozsadza gorset. Prawo silniejszego i szkoła życia poprzez zabawę słabszym. Oto mroczne pragnienia wypływają na powierzchnię, a niewinność zostaje zatopiona.

Guwernantka, młoda dziewczyna z ogromem dobrych chęci, jak również pod ogromną presją, zostaje wrzucona w świat i problemy, których zupełnie nie rozumie i które ją przerastają. Została wychowana w szkole dla dziewcząt, na literaturze i pobożnych życzeniach. Jej dusza tonie we własnych lękach i popędach. Guwernantkę nawiedzają duchy nieżyjących mieszkańców Bly. Wychodzą z jej głowy i każą na siebie patrzeć. Widok jest nieznośny. I tak oto spełnia się misterium zatopienia jej niewinności. Upadek Guwernantki prowadzi do tragedii i pozostawia nas wobec strasznego wizerunku w lustrze. Rodzi się niewygodne pytanie: gdzie jest tabu?

The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)
Premiera: 20 maja 2016 roku
Reżyseria: Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk
Scenografia i kostiumy: Martyna Kander
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Projekcje multimedialne: Ewa Krasucka
Ruch sceniczny: Karol Urbański
Asystent dyrygenta: Norbert Twórcz
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz