• 2016-04-28

Dead Loves

13 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Dead Loves, na której będzie można oglądać wybrane prace Claudii Reinhardt. Artystka zajmuje się fotografią oraz filmem, a ostatnio również rysunkiem.

Claudia Reinhardt, „Frances” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Claudia Reinhardt, „Frances” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reinhardt pracuje tworząc najczęściej całe serie tematyczne. Krakowska wystawa koncentruje się na najważniejszych tematach w sztuce artystki, takich jak poszukiwanie przez kobiety-twórczynie własnej tożsamości, zakończone często – wobec braku społecznej akceptacji – chorobą psychiczną czy śmiercią (m.in. Sylvia Plath, Sarah Kane, Camille Claudel). Interesuje ją również sposób konstruowania kobiecych bohaterek w klasycznej literaturze tworzonej przez męskich autorów w XIX wieku (Anna Karenina u Tołstoja, Nora u Ibsena, Emma Bovary Flauberta, Nana Zoli, Effie Fontane’a).

Kolejnym ważnym wątkiem w jej pracach jest dojrzewanie i dorosłość. Odkrywanie okresu dzieciństwa i małomiasteczkowej prowincji jest dla artystki nie idyllą i obiektem nostalgicznej tęsknoty, ale okresem w życiu, który z perspektywy czasu wydaje się być doświadczeniem bardzo bolesnym.

Claudia Reinhardt w latach 90. aktywnie udzielała się w ruchach na rzecz osobistej wolności i równouprawnienia płci (współtworzyła aktywnie pismo „Neid”). Bliskie są jej także amerykańskie ruchy feministyczne, z którymi zetknęła się w czasie stypendium w Los Angeles. Prace Reinhardt odznaczają się teatralizacją, wyrafinowaną estetyką przy jednoczesnym unikaniu dekoracyjności,  bezwzględnością i radykalizmem spojrzenia.

Claudia Reinhardt – jest niemiecką artystką zajmująca się fotografią i wideo. Urodziła się w Viernheim. Studiowała filozofię i historię literatury w Heidelbergu. Po przerwaniu studiów uniwersyteckich pracowała jako asystentka fotografa w Berlinie. Szczególnie interesowała ją w tamtym okresie fotografia mody. Publikowała swoje prace w pismach takich jak „Szene”, „Tempo”, „ID-London” W latach 1988–1994 studiowała fotografię na Akademii Sztuki w Hamburgu, gdzie była uczennicą Bernharda Johannesa Blume, jednego z najbardziej cenionych niemieckich artystów-fotografów. Była jedną z założycielek pisma „Neid”, które zajmowało się sztuką w kontekście życia społecznego, politycznego, wpływem ekonomii na życie artystyczne, kwestią płci, wolności i feminizmu. W latach 90. przebywała w na stypendium w USA, gdzie czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym. Po powrocie do Europy pracowała jako profesor na Akademii Sztuki w Bergen w Norwegii. Mieszka i pracuje w Berlinie i Oslo. Do najbardziej jej znanych prac należą serie Killing Me Softly, Tomb Of Love (Liebespaare), No Place Like Home (Heimat), cykl wideo Liebesmüh.

Claudia Reinhardt, Dead loves
Od 13 maja do 14 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godzina 17.00
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz