• 2016-04-28

Bohemia nad morzem

5 maja w Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbędzie się koncert zespołu Trio Alba pt. Bohemia nad morzem. Grupa odzwierciedla wielokulturowość i różnorodność współczesnej austriackiej sceny muzycznej.

Trio Alba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trio Alba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trio Alba na trzech koncertach w Polsce przedstawi utwory Josepha Haydna, Bedricha Smetany, Josefa Suka i Johanny Doderer. Przed koncertem w stolicy, grupa odwiedzi jeszcze Opole i Zieloną Górą.

Dla Josepha Haydna muzyka oznaczała możliwość pokonywania granic języka. Jego trio fortepianowe C-dur nr 43 Hob XV:27 powstało w Londynie i zostało poświęcone słynnej londyńskiej pianistce Therese Jansen Bartolozzi. 200 lat po śmierci Haydna, w roku 2009, austriacka kompozytorka Johanna Doderer poświęciła mu swoje drugie trio fortepianowe. Do dzieła najstarszego z klasyków wiedeńskich nawiązała poprzez utrzymaną w pogodnym klimacie tematykę i głęboką powagę wykonania kompozycji.

Josef Suk i Bedrich Smetana to muzycy, którym zależało na  upamiętnieniu prawdziwego obrazu Czech. Smetanie udało się to poprzez cykl symfoniczny Moja Ojczyzna ze słynną Wełtawą. Swoje jedyne trio fortepianowe stworzył po śmierci córeczki. Stało się ono  próbą przezwyciężenia poprzez muzykę rozpaczy wynikającej z nieodwołalności śmierci i hołdem oddanym życiu. Z kolei Elegia op. 23. Josefa Suka nawiązują do wiersza Vysehrad (Zamek Wyszehradzki) zmarłego nagle przyjaciela i poety Juliusa Zeyera.

Tytuł koncertu, podczas którego Trio Alba zaprezentuje utwory tych artystów, odwołuje się do Zimowej opowieści Williama Szekspira. Bohemia nad morzem to fikcyjne miejsce, bajkowa kraina, która nie istnieje, utopia, do której zmierzają artyści, miejsce, w którym można swobodnie przekraczać wszelkie granice.

Trio Alba – zespół założony został w 2008 roku na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu przez Livię Sellin z Niemiec, pochodzącą z Chin pianistkę Chengcheng Zhao i austriackiego wiolonczelistę Philippa Comploi. Rok później oklaskiwany był na scenach całego świata – od Chin po Amerykę Południową. Muzycy występowali w najbardziej renomowanych salach koncertowych Austrii (m.in. w Konzerthaus Wien, Mozarteum Salzburg, Musikverein Graz) i na międzynarodowych festiwalach. W 2012 roku doszli do finału konkursu Franz Schubert i muzyka współczesna w Grazu. Jego dwa albumy z utworami Feliksa Mendelssohna i Josepha Marxa, wydane przez prestiżową niemiecką wytwórnię MDG zdobyły nagrodę Ö1-Pasticcio-Preis austriackiego radia ORF.

Bohemia nad morzem – koncert zespołu Trio Alba
5 maja 2016 roku, godz. 19.00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR