• 2016-04-27

Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan

7 maja Teatr Narodowy w Warszawie zaprasza na spotkanie z cyklu Rozmowy wokół spektakli Teatru Narodowego.

„Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dramat i przedstawienie są punktem wyjścia do refleksji nad zagadnieniami istotnymi dla przemian we współczesnym świecie. Zapraszamy na dyskusje wokół wybranych premier Teatru Narodowego.

Jarosław Iwaszkiewicz przez całe życie aktywnie uczestniczył w życiu literackim i politycznym Polski. Dla jednych jest symbolem serwilizmu i uległości wobec komunistycznej władzy, dla innych – kompromisowego realizmu i pracy organicznej. Co pchało Iwaszkiewicza do działalności publicznej? Kalkulacja, próżność, strach, doświadczenie? Jak sytuacja polityczna wpływała na jego twórczość?

Co z tej twórczości przetrwało, a co odeszło w zapomnienie? Czy po długiej nieobecności Iwaszkiewicz znowu wraca do łask? Jakie jest jego miejsce w historii polskiej literatury?

Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwszą będzie dyskusja, w której udział wezmą Joanna Szczęsna, Przemysław Czapliński i Marek Radziwon, poprowadzona przez Dorotę Semenowicz. Druga to czytanie poezji Iwaszkiewicza w wyborze Czesław Miłosza.

Joanna Szczęsna jest dziennikarką. Od 1989 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Autorka książek (wspólnie z Anną Bikont), m.in. Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006), za nią otrzymała Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, i Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (2012).

Przemysław Czapliński jest Profesorem  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawcą, eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim. Laureatem Nagrody im. Kościelskich i  Nagrody im. Kazimierza Wyki. Juror m.in. Nagrody Literackiej NIKE, Paszportów „Polityki” w kategorii literatura i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS.

Marek Radziwon jest absolwentem Wydziału Wiedzy o teatrze warszawskiej PWST, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Tłumacz, krytyk teatralny, sekretarz Nagrody Literackiej NIKE. W latach 2009–2014 szef Instytutu Polskiego w Moskwie. Autor książek: Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010) i Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (2014).

Dorota Semenowicz jest pracowniczką działu literackiego Teatru Narodowego. Doktorem nauk humanistycznych. Autorką książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio (2013), redaktorką prac zbiorowych, m.in. Garcia. Resztki świata (2014), Wykluczeni. Między estetyką a etyką (2011).

Jarosław Iwaszkiewicz – artysta, działacz, pan
Spotkanie : 7 maja 2016 roku
W ramach cyklu Rozmowy wokół spektakli Teatru Narodowego
Teatr Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz