Polski Pas Kontuszowy. Interpretacje

9 maja odbędzie się otwarcie wystawy pt. Polski Pas Kontuszowy. Interpretacje w Domu Papiernika, filii Muzeum Papieru i Druku Fundacji Ocalić od Zapomnienia w Łodzi. Wystawa potrwa do 30 czerwca.

„Polski Pas Kontuszowy. Interpretacje”, autor Lidia Mucha (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polski Pas Kontuszowy. Interpretacje”, autor Lidia Mucha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mówił wiele o właścicielu, o jego statusie społecznym i materialnym. Określał także wyznanie. Był również narzędziem komunikacji. Jego kolor sygnalizował czasy wojen i czas pokoju. Polski pas kontuszowy. Fenomen rzemiosła artystycznego na skalę Europy. To właśnie zdobne szlacheckie pasy o orientalnych wzorach stały się inspiracją dla studentów prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, która na krakowskiej ASP od lat prowadzi autorską pracownię papieru czerpanego.

To właśnie w tej technice i pod jej okiem powstały współczesne projekty pasów prezentowane na wystawie Polski pas kontuszowy. Interpretacje. Od oryginałów różni  je nie tylko materiał, ale również wzornictwo, które nawiązuje do formalnych rozwiązań sztuki współczesnej, jednocześnie zachowując budowę tradycyjnego pasa kontuszowego.

Znajdą się na niej obiekty Kamili Adamik, Bogusława Bartusia, Miłosza Horodyskiego, Sylwii Lis-Persony, Lidii Muchy, Krystyny Korczakowskiej-Nosek, Marleny Wojnicz, Macieja Zabawy i Elżbiety Zrobek.

Miłosz Horodyski (dziennikarz TVP, wykładowca Wydziału Intermediów ASP w Krakowie)

Polski Pas Kontuszowy. Interpretacje
Prof. Małgorzata Buczek-Śledzińska
Od 9 maja do 30 czerwca 2016 roku
Dom Papiernika, Muzeum Papieru i Druku Fundacji Ocalić od Zapomnienia w Łodzi

Dodaj komentarz