Bojaźń i drżenie

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Fear and Trembling / Bojaźń i drżenie Grzegorza Klamana, który odbędzie się 12 maja.

Grzegorz Klaman, „Fear and Trembling / Bojaźń i Drżenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Klaman, „Fear and Trembling / Bojaźń i Drżenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy nawiązuje do pracy znanego duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda pt. „Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć” z 1843 roku, w której autor rozprawia o związkach etyki z religią i pyta o zasadność realizowania powinności względem Boga wbrew ogólnie przyjętej moralności.

Wystawa prezentuje trzy klęczące pod ścianą, delikatnie poruszające się postacie, symbolizujące największe religie świata: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Praca została zrealizowana na zamówienie Schmidt Art Center of Florida Atlantic University. Odnosi się do tematów globalnych, tworząc subtelny komentarz odnoszący się do walki o władzę i przywództwo pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi. Zagadnienie to wciąż jest aktualne i budzi emocje – zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie.

Grzegorz Klaman – urodził się w 1959 roku w Nowym Targu. Jest jednym z najbardziej wpływowych polskich artystów swojego pokolenia. Tworzy instalacje oraz zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej. Od początku swojej aktywności twórczej skupiał się na relacjach między ciałem, przestrzenią a polityką. Był pionierem działań, które łączą sztukę z przestrzenią publiczną i aktywizmem. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz współzałożycielem i prezesem gdańskiej Fundacji Wyspa Progress. W 2007 roku był stypendystą Fulbrighta na Florida Atlantic University.

Grzegorz Klaman, Fear and Trembling / Bojaźń i drżenie
Od 12 maja do 5 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 12 maja 2016 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz