Porwanie Europy i inne tematy

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie zaprasza na wystawę rysunków pt. Franciszek Starowieyski (1930–2009). Porwanie Europy i inne tematy – wystawa rysunków. Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia.

Franciszek Starowieyski, „Porwanie Europy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Franciszek Starowieyski, „Porwanie Europy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przedstawia jednego z najbardziej wyrazistych artystów polskich XX wieku. Franciszek Starowieyski był pierwszym Polakiem, którego indywidualny pokaz został zaprezentowany przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Artysta otrzymał za swoją twórczość znaczące nagrody na świecie.

Starowieyski kojarzy się przede wszystkim z autentyczną i niekończącą się potrzebą tworzenia, którą realizował m.in. w szkicach oraz rysunkach. Budował przy tym swoją legendę: jego pasje i ekstrawagancje wyrażały się w antydatowaniu obrazów na istotny dla niego okres dojrzałego baroku. Artysta powiedział kiedyś, że sztuką są tylko momenty osłupienia, reszta to rzemiosło. W osłupienie wprawiał odbiorców nieustająco. Na przykład proponując obraz Pogańska Europa porywa katolicką Polskę do Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli. Na wystawie pojawią się również szkice do tego dzieła.

Franciszek Starowieyski (1930–2009) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Tadeusza Kantora i Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni Michała Byliny. Jego prace pojawiły się na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Prace Starowieyskiego znajdują się także w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych w kraju i na świecie.

Franciszek Starowieyski (1930–2009). Porwanie Europy i inne tematy – wystawa rysunków 
Od 27 kwietnia do 14 maja 2016 roku
Wernisaż: 27 kwietnia 2016 roku
Noc Muzeów: 14 maja 2016 roku, wystawa czynna w godzinach 20.00–24.00
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa

Dodaj komentarz