Maluj, co widzisz

27 kwietnia w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie rozpocznie się wystawa Maluj, co widzisz. Znajdą się na niej prace, które tworzyła w Terezinie Helga Hošková-Weissová.

Rys. Helga Hošková-Weissová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rys. Helga Hošková-Weissová (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helga Hošková-Weissová jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły Terezin. Urodziła się 10. listopada 1929 roku w Pradze. 10. grudnia 1941 roku, razem z rodzicami została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła tam prawie trzy lata swojego życia. Później została deportowana do obozów w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność.

Po wojnie wróciła do Pragi z matką, ojciec nie przeżył. Skończyła Wyższą Szkołę Wzornictwa Przemysłowego i została malarką. Jej obrazy znane są dziś na całym świecie. Jej malarska pasja narodziła się jednak już wcześniej, w getcie w Terezinie.

„Maluj, co widzisz” – powiedział jej ojciec, kiedy do męskich baraków przemyciła rysunek, na którym dzieci lepiły bałwana. Wydarzyło się to w grudniu 1941 roku, niedługo po przyjeździe do Terezina. Śniegowy bałwan był właściwie ostatnim dziecięcym rysunkiem Helgi Hoškovej-Weissowej. Zdanie wypowiedziane przez ojca i jej późniejsze przeżycia, wywołały w Hoškovej poczucie, że została powołana do tego, żeby na swoich rysunkach uchwycić życie codzienne w getcie.

Helga Hošková-Weissová do Terezina przywiozła ze sobą blok, pudełko z farbami wodnymi, pastele i ołówki, wystarczyły niemalże na całe trzy lata. Pierwsze rysunki powstawały jeszcze na dobrej jakości papierze, później rysowała na wszystkim, co udało jej się zdobyć. W Terezinie powstało około 100 rysunków. Dziennik dziewczynki wraz z ilustracjami ocalał zamurowany przez jej wuja w skrytce w terezińskich koszarach.

Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja prezentuje część zachowanych prac, uzupełnioną o wybór z  późniejszych drzeworytów Helgi Hoškovej-Weissovej.

Helga Hošková-Weissová, Maluj, co widzisz
Od 27 kwietnia do 12 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 27 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Współorganizator wystawy: Czeskie Centrum Kultury
Żydowskie Muzeum Galicja
Kraków

Dodaj komentarz