• 2016-04-26

Architekci, artyści, zabójcy i grabarze

Od 29 kwietnia Muzeum w Gliwicach (Willa Caro) zaprasza do fascynującego świata owadów, który zostanie zaprezentowany na wystawie Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. Eksponatom będzie można się przyjrzeć oczyma Jean’a Henri Fabre’a – francuskiego humanisty i przyrodnika światowej sławy entomologa, prekursora badań nad zachowaniami owadów.

Wystawa „Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja będzie również wyjątkową okazją do przypomnienia postaci Caspara Schwenkfelda (1563–1609) – badacza historii naturalnej, który już przed czterystu laty budował fundamenty pod rozwój wiedzy o przyrodzie Śląska. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostanie oryginalne dzieło Schwenkfelda – Theriotropheum Silesiae z 1603 roku.

Wystawa jest próbą przedstawienia świata owadów widzianego oczyma niezwykłego człowieka. Niestety „scenariusz” przez niego napisany jest zbyt obszerny, nie sposób zrealizować go w całości. Zobaczymy sceny z życia owadów odżywiających się padliną czy odchodami, poznamy owady jako niedościgłych architektów. Na wystawie zaprezentujemy  największe odnalezione w Polsce gniazdo osy (Vespula vulgaris). To nie tylko doskonała konstrukcja budowlana, to również perfekcyjnie klimatyzowana wielotysięczna kolonia, w której zapewnione są optymalne warunki termiczne rozwoju jaj i larw. Zobaczymy również  gniazda z komorami wentylacyjnymi  budowane przez największe europejskie osy społeczne – szerszenie (Vespa crabro). Życie owadów społecznych oraz wytwory ich „cywilizacji” fascynowało nie tylko Fabre’a. Na wystawie prezentowane są eksponaty z gniazd żądłówek wykonane przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prawie 100 lat temu – mówi kurator wystawy, Roland Dobosz.

Zwiedzając ekspozycję będzie można trafić do zaimprowizowanego gabinetu entomologa z przełomu XIX i XX wieku – czasów, w których żył i pracował Jean Henri Fabre. Znajdą się w nim ryciny pochodzące ze starych opracowań popularnonaukowych i publikacji specjalistycznych, a także współczesne wolnostojące preparaty owadów nawiązujące formą do tych realizowanych ponad sto lat temu. W 15 gablotach entomologicznych zaprezentowana zostanie różnorodność barw, wzorów i kształtów  motyli i chrząszczy. Na odwiedzających będą czekać żywe patyczaki, straszyk nowogwinejski i liścce.

Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a
Od 29 kwietnia do 29 września 2016 roku
Wernisaż: 29 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Kurator: Roland Dobosz
Wystawa ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Muzeum w Gliwicach (Willa Caro)
Gliwice

Dodaj komentarz