Warszawskie syreny

1 maja w Warszawie podczas premierowej odsłony Warszawskich syren w Multimedialnym Parku Fontann będzie można usłyszeć elektroniczne brzmienia Jeana Michela Jarre’a. Wydarzenie potrwa do końca września.

„Warszawskie syreny”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Warszawskie syreny”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa jest mi bardzo bliska. To miasto wspaniale czerpie ze swojej przeszłości jednocześnie nic nie tracąc z nowoczesności. Podziwiam sposób, w jaki historia wplata się tutaj w przyszłość. Energia, jaką czuje się w tym mieście, z pewnością wyróżnia je spośród innych europejskich stolic – zdradza Jean-Michel Jarre.

Po raz pierwszy w historii Multimedialnego Parku Fontann będzie można usłyszeć dedykowaną warstwę muzyczną przygotowaną przez specjalnie zaproszonego artystę.

Muzyka Jarre’a jest uniwersalna, ponadczasowa i bardzo europejska. Co roku przygotowujemy premierowy pokaz łączący animacje, multimedia, efekty świetlne, muzykę i widowiskowe fontanny. W tym sezonie postanowiliśmy pójść o krok dalej i zaprosić do współpracy jednego z najciekawszych współczesnych muzyków oraz zaproponować mu nowe wyzwanie i zaprezentować jego kompozycje w nowym kontekście – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady i pomysłodawca projektu.

W warstwie wizualnej pokaz będzie opowieścią inspirowaną jedną z najsłynniejszych stołecznych legend – o warszawskiej Syrence. Równie ważne będzie nawiązanie do warszawskiej historii, wspomnienie jednej z bohaterek stolicy – Krystyny Krahelskiej, pseudonim „Danuta”, której twarz stała się pierwowzorem warszawskiej syrenki z pomnika stojącego nad Wisłą. Animowaną opowieść stworzył Paweł Piotr Przybył, twórca kilkudziesięciu widowisk multimedialnych, projektów graficznych i animacji. Natomiast programowanie fontann i efektów to dzieło Łukasza Kamila Cisconia i Basa Verstraelena.

Podczas pokazu będzie można usłyszeć przekrój twórczości Jarre’a, od debiutanckiej płyty Oxygene, przez legendarne Equinoxe, aż po ostatni album Electronica Vol 1: The Time Machine. Nie zabraknie również utworów produkowanych we współpracy z innymi gwiazdami muzyki elektronicznej, jak choćby Stardust Armina van Buurena czy symfonicznej wersji Acropolis.

Warszawskie syreny 
Premierowy pokaz: 1 maja 2016 roku, godz. 21.30
Organizator: Multimedialny Park Fontann w Warszawie, Stołeczna Estrada. Agencja Artystyczna w Warszawie
Warszawa

Dodaj komentarz