• 2016-04-26

Mak. Śladami afgańskiej heroiny

Fundacja Griffin Art Space i Fundacja Sztuk Wizualnych są organizatorami wystawy Roberta Knotha i Antoinette de Jong pt. Mak. Śladami afgańskiej heroiny zapowiadającej 14. edycję festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wystawa potrwa do 3 maja w dawnym Domu Słowa Polskiego w Warszawie.

„Robert Knoth i Antoinette de Jong. Mak. Śladami afgańskiej heroiny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Robert Knoth i Antoinette de Jong. Mak. Śladami afgańskiej heroiny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od malowniczych pól w Afganistanie do betonowej dżungli Londynu – Mak śledzi ścieżki produkcji i dystrybucji heroiny. Obrazując ciemną stronę globalizacji, projekt odsłania konteksty i konsekwencje podróży narkotyku ze Wschodu na Zachód wraz z nałogami, konfliktami, chorobami, przestępczością i ubóstwem, które za sobą zostawia.

Robert Knoth i Antoinette de Jong realizowali Mak przez 20 lat. Ich droga wiodła od Afganistanu, poprzez Centralną Azję, Bałkany, Somalię, aż do Londynu. Byli świadkami powstania Talibów i amerykańskiej interwencji na Bliskim Wschodzie po 11 września. Monumentalna opowieść unaocznia powiązanie tak odległych egzotycznych miejsc jak Kandahar i Biszkek z przestępczością na ulicach europejskich metropolii.

Warszawska odsłona Miesiąca Fotografii jest fragmentem grupowej wystawy Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej. Nowe formy narracji wizualnej przygotowanej specjalnie na festiwal przez holenderską kuratorkę Iris Sikking. Ekspozycja będzie prezentowana w Krakowie od połowy maja do połowy czerwca w ramach programu głównego festiwalu. Złożą się na nią projekty, których autorzy poszukują własnych sposobów na opowiadanie globalnych historii w dobie kryzysu mediów i nadprodukcji informacji wizualnej. Poza tradycyjnym medium fotografii wykorzystują oni materiały wideo, projekcje, nagrania radiowe, wycinki prasowe.

Robert Knoth i Antoinette de Jong. Mak. Śladami afgańskiej heroiny
Od 24 kwietnia do 3 maja 2016 roku
Kuratorka: Iris Sikking
Dawny Dom Słowa Polskiego
Warszawa

Dodaj komentarz