• 2016-04-25

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2016

W tym roku już po raz dwudziesty trzeci Toruń zamieni się w międzynarodową stolicę teatralną, a to za sprawą kolejnej edycji organizowanego przez Teatr im. Wilama Horzycy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Yana Ross, Pablo Larrain, Thomas Ostermeier – to tylko niektóre z reżyserskich nazwisk, które pojawią się podczas 23. edycji Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kontakt to jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych, który odbywa się nieprzerwanie od 1991 roku i jest nastawiony na konfrontację teatrów i reżyserów z Europy (w tej edycji także ze świata) oraz na prezentację nowej dramaturgii europejskiej. Festiwal powołała do życia reżyserka i ówczesna dyrektor naczelna i artystyczna Teatru im. Wilama Horzycy Krystyna Meissner. Jej dzieło kontynuowała Jadwiga Oleradzka, a obecnie robi to dyrektor Andrzej Churski.

W tej edycji Teatr jest zainteresowany relacją i kontaktem między zespołami teatralnymi a widownią bardziej niż konfrontacją teatrów Wschodu i Zachodu Europy oraz ilustracją napięć na linii Północ–Południe, tak jak w latach poprzednich. Artyści budują porozumienie z odbiorcami, także ponad granicami. Jeśli w trudnych sytuacjach, w jakich teatry w Polsce znajdują się coraz częściej, widzowie nie staną po ich stronie, nie pomoże im nikt i nic. Teatr w tych czasach przyjmuje na siebie rolę zaangażowanego i ideowego partnera w zrozumieniu świata, a także w kreowaniu postawy krytycznej empatii wobec rzeczywistości. Prowokuje do stawiania pytań, ale jest też wzorem, jak prowadzić rozmowy o sprawach trudnych.

23. Międzynarodowy Festiwal Teatralany Kontakt
Od 22 do 28 maja 2016 roku
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR