Święto Trąbek

Już w tę środę ukaże się debiutancka powieść Marty Masady – Święto Trąbek. To rozpięta między Warszawą, Nowym Yorkiem i Tel Awiwem brawurowa historia młodej teatrolożki Zuli, która desperacko szuka miłości i miejsca na ziemi, wikłając się w burzliwe romanse.

Marta Masada, „Święto Trąbek” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Marta Masada, „Święto Trąbek” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Toksyczny związek ze znanym reżyserem Romanem, prawie-małżeństwo z młodym rzeźbiarzem Rafaelem i dziwna relacja z rysownikiem komiksów Urim tworzą przejmującą opowieść o uczuciach prawdziwych i tych udawanych przed samym sobą. O histerycznej próbie zapełnienia pustki i samotności oraz determinującym wybory poczuciu winy. To także powieść o uskrzydlającej i upokarzającej sile seksu i o myleniu stosunków płciowych z miłosnymi.

Zula, wychowana przez dziadka, byłego więźnia Auschwitz, w przeświadczeniu, że zawsze trzeba być gotowym na wojnę, w dorosłym życiu ciągle walczy. O siebie, swoje szczęście i o… Żydów. Skąd ta obsesja u trzydziestoletniej Polki i „gojki” z kolejnego powojennego pokolenia?

W dyskusji o Żydach i żydostwie ta książka zajmuje miejsce osobne: jest barwną powieścią obyczajową, którą czyta się jednym tchem i w której nie ma miejsca na publicystyczne wywody. Odważnie i nieraz bezczelnie, z gorzką ironią i celną puentą autorka rozprawia się z mitami i stereotypami narodowymi, pokazując nową perspektywę w relacjach polsko-żydowskich.

Święto Trąbek to powieść dojrzała i świeża, dosadna i symboliczna, poetycka i obsceniczna, pełna erudycyjnych odniesień i brudnego seksu. Iskrzy, kipi, wibruje, przyspiesza nagłymi zwrotami akcji i zwalnia w baśniowych, wysmakowanych snach. Znakomite tempo, wyraziste postaci, świetne dialogi i sugestywna atmosfera ani przez moment nie pozwalają się oderwać od lektury.

Marta Masada – urodzona 1979 w Białymstoku. Krytyczka literacka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Zostawiła Warszawę, by w Krakowie zająć się pisaniem i wraz z mężem otworzyć knajpę, która szybko stała się kultowa. Święto Trąbek jest jej debiutem powieściowym, który powstawał blisko 4 lata. Nie wyobraża sobie życia bez sztuki współczesnej i poezji, spontanicznych podróży i smaku śledzia.

Marta Masada, Święto Trąbek
Premiera: 27 kwietnia 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz