• 2016-04-25

Lato Sangaile

27 maja do polskich kin zawita film Lato Sangaile w reżyserii Alanté Kavaïté. To opowieść o odwadze potrzebnej do realizowania własnych marzeń.

„Lato Sangaile”, reż. Alanté Kavaïté (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lato Sangaile”, reż. Alanté Kavaïté (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sangaile spędza wakacje z rodzicami w domu nad jeziorem. Jej największym marzeniem jest pilotowanie samolotu, ale nigdy nawet nie wsiadła na pokład ze względu na paniczny lęk wysokości. Cały gniew wynikający ze strachu i niemocy kieruje przeciw sobie. Pewnego dnia na pokazie lotniczym poznaje barwną i przebojową Auste. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

Już na etapie pisania wyobrażałam sobie film jako jasny i lekki, mimo że dotyczy on nastoletnich niepokojów i autodestrukcyjnych zachowań. W późniejszym wieku na wszystkie te pozornie niemożliwe do przeskoczenia przeszkody patrzymy z odpowiedniej perspektywy. Wspomnienia radości i beztroski po latach nadal pozostają żywe, a dawne momenty pełne strachu i cierpienia odbieramy jako konieczne w procesie poszukiwania równowagi i wyzwalania się – krótko mówiąc – dorastania. Mówiąc o dojrzewaniu, chciałam stworzyć film pełen muzyki, przemawiającą do zmysłów historię miłosną z silnie emocjonalnym przesłaniem. Zepchnięcie na dalszy plan aspektu płci i podkreślenie symetrii ciał wydawało mi się konieczne, aby była to po prostu opowieść o człowieku i jego rozwoju – opowiada o filmie Alanté Kavaïté.

Film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na międzynarodowym konkursie fabularnym Festiwalu Sundance. Prezentowany był też na Berlinale oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Camerimage. To film hipnotyzujący obrazem, który w połączeniu ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Jeana-Benoît Dunckela (połowa francuskiego duetu Air), pozwala oderwać się od rzeczywistości.

Lato Sangaile
Reż. Alanté Kavaïté
Premiera: 27 maja 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: Tongariro Releasing

Dodaj komentarz