Obsesje, popędy, kompulsje

Już 12 maja na scenie Instytutu Teatralnego w Warszawie odbędzie się Finał Ogólnopolskiej Akcji Teatralnej Słowo/Aktor/Spotkanie 2016.

„Słowotoki (obsesje, popędy, kompulsje)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Słowotoki (obsesje, popędy, kompulsje)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowotoki (obsesje, popędy, kompulsje) – to cykl utworów muzycznych w stylu new jazz, z elementami muzyki dubstep, house oraz drum and bass. Ich bohaterami są słowa. Kliknięcie, aplikacja, depresja, kompulsja, life-coach, slow food… i wiele innych – słowa nowoczesne, zapożyczone i spolszczone. Pod warstwą słów, kryje się człowiek. Rozdygotany, nerwowy, skoncentrowany na własnej cielesności, konfrontujący się z przemijaniem, łapczywie poszukujący kontaktu. Słowotoki to muzyczna refleksja nad dzisiejszym, zmieniającym się językiem, który w sposób nieunikniony wyznacza naszą współczesną świadomość.

W programie:

  • koncert Słowotoki w wykonaniu duetu Agata Fijewska&Mikołaj Tabako, muzyka: Filip Dreger, teksty: Natalia Fijewska-Zdanowska.
  •  czytanie fragmentów 5 sztuk nagrodzonych w Konkursie na Kameralną Sztukę Współczesną w wykonaniu aktorów: Zuzanny Fijewskiej-Maleszy i Bartosza Mazura.
  • wręczenie nagród Laureatom Konkursu przez Jury w składzie: Jacek Kopciński, Michał Walczak, Natalia Fijewska-Zdanowska, Joanna Hawryluk

Agata Fijewska – jest aktorką, psychologiem, wokalistką. Laureatką nagród aktorskich i wokalnych na przeglądach i festiwalach piosenki. Zagrała między innymi w spektaklu Różowa skarpetka (2006), który otrzymał szereg nagród, granym w Teatrze Stara Prochownia w ramach Sceny OFF Teatru Konsekwentnego, a także w spektaklu Siostry (2008) zrealizowanym we współpracy z Teatrem na Woli w Warszawie, monodramie muzycznym Piąta rano (2009), spektaklu Naga Praga (2014).

Mikołaj Tabako –  jest muzykiem-trębaczem, performerem, producentem muzycznym. Współpracuje m.in. z zespołami: The Bartenders, Ziggie Piggie UpBeat Quartet, Stc Tabako, Prataouro oraz z artystami: HempGru, Habakuk, Jacek Kleyff czy Marika. Współtworzył spektakl, w reżyserii Anny Seniuk, oparty na piosenkach z Akademii Pana Kleksa.

Filip Dreger – z wykształcenia jest filologiem polskim i pianistą po średniej szkole muzycznej. Pracuje zawodowo jako programista i konsultant specjalizujący się w Javie, głównie w dziedzinie aplikacji webowych i mobilnych.

Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyser i dramaturg. Jest magistrem filozofii UW. Powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami własną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN. Realizuje kameralne spektakle autorskie, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość.

Słowotoki (obsesje, popędy, kompulsje)
Premiera: 12 maja 2016 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz