Everything I touch turns to lines

Od 6 maja BWA Galeria Sanocka zaprasza na wystawę krakowskiej malarki Katarzyny Adamek-Chase, która w swoim najnowszym projekcie pt. Everything I touch turns to lines podejmuje problematykę wyrażania abstrakcyjnych, niekoniecznie mierzalnych i opisywalnych pojęć w sztuce.

Katarzyna Adamek-Chase, „Landscape 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Adamek-Chase, „Landscape 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za pomocą kilku rozbudowanych serii malarskich artystka prowadzi wielotorowe rozważania nad obecną w życiu każdego artysty potrzebą tworzenia. Mowa tu o płynącej z wnętrza obsesyjnej wręcz chęci kreacji i swoistej konieczności wizualnego odzwierciedlenia tego, co niemierzalne: pojęć, odczuć, napięć czy emocji. Ale należy zaznaczyć, że obrazowane przez artystkę zagadnienia, nie są przekładane na język wizualny w sposób bezpośredni – Katarzyna Adamek-Chase każdorazowo tworzy bowiem  spiętrzone pod względem metaforycznym obrazy interesujących ją akurat problemów. W pozornie chłodnych i oszczędnych kompozycjach, w wyważony i inteligenty zarazem sposób wprowadza nas w obszar prywatnych i nie zawsze prostych w odbiorze emocji i doświadczeń.

Everything I touch turns to lines to wystawa dedykowana malarstwu, która jednak pokazem malarstwa do końca nie jest. Krakowska malarka – wbrew pozorom – posługuje się w swojej twórczości środkami, które bardziej niż do malarstwa przypisane są do obszaru związanego z rysunkiem. Odnajdziemy tu więc logiczne, czasem też chłodne podziały kompozycyjne, potęgujący się linearyzm i graficzność, a także swoisty ład i harmonię. Malarstwo to można by zatem przewrotnie określić mianem rysunku na płótnie, które kreuje przed nami sprytną iluzję, podszywając się niekiedy pod malarstwo sensu stricto.

Katarzyna Adamek-Chase, Everything I touch turns to lines
Od 6 do 28 maja 2016 roku
Wernisaż: 6 maja 2016 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sanocka
Sanok

Dodaj komentarz