Biel. Notatki z Afryki

Biel. Notatki z Afryki to zapis licznych podróży do Afryki Marcina Kydryńskiego, które autor odbył w ciągu 25 lat. Książka uzupełniona o liczne zdjęcia, pokazuje kontynent dziki i nieustannie zmieniający się na naszych oczach. To osobisty zapis szczególnych wydarzeń i obserwacji z perspektywy Europejczyka. Książka ukazała się 13 kwietnia nakładem wydawnictwa Edipresse Książki.

Marcin Kydryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Kydryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten obszerny zapis wspomnień to wynik niewątpliwego zakochania w drugim co do wielkości kontynencie świata. Już pierwszy rozdział, zatytułowany Historia miłosna akcentuje wyjątkową atencję, jaką Marcin Kydryński darzy tzw. czarny ląd. O samej książce autor również wypowiada się w sposób wyjątkowy:

To właściwie życie całe. Jestem zarazem szczęśliwy, przejęty, wzruszony i zalękniony, bo to najważniejszy mój projekt od czasów, kiedy w 2011 roku z AMJ zrobiliśmy Lustra. Być może w ogóle, obok płyty Upojenie, najważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przedsięwziąłem. I nieprędko, jeśli w ogóle, cokolwiek tej skali będzie mogło się dla mnie wydarzyć.

Z opisów Kydryńskiego wyłania się świat pełen brutalności, a jednocześnie piękna i tysiąca barw. Czytelnik wyraźnie dostrzeże nutę nostalgii i refleksji nad przemijającym czasem dzikiej i egzotycznej ziemi, targanej plagami i krwawymi wojnami. Obecne zagrożenia, zdaniem autora, mogą być bardziej niebezpieczne, niż te sprzed lat. Dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w mentalności i stylu życia, bezpowrotnie zmieniają afrykańskie plemiona. Autor na poszczególnych stronach udowadnia, że każdy kolejny dzień oddala Afrykę od jej tajemniczego i niezwykłego opisu znanego z literatury Henryka Sienkiewicza.

Marcin Kydryński | Biel. Notatki z Afryki
13 kwietnia 2016 roku
Edipresse Książki

Dodaj komentarz