V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

Od 22 do 24 kwietnia będą trwały V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i Festiwal literacki Na pograniczu kultur.

„V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej edycji festiwalu literackiego Na pograniczu kultur, towarzyszącego V Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku, będą miały miejsce ogólnopolskie premiery książek.

  • Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego

Na książkę składają się przygotowane specjalnie na jej potrzeby – wywiady z reporterami, pisarzami, dziennikarzami i specjalistami od spraw Wschodu: Krystyną Kurczab-Redlich, Wojciechem Jagielskim, Wacławem Radziwinowiczem, Wojciechem Góreckim, Pawłem Reszką, Piotrem Pogorzelskim, Maciejem Jastrzębskim, Ziemowitem Szczerkiem, Jackiem Hugo-Baderem, Andrzejem de Lazarim, Adamem Danielem Rotfeldem i Tadeuszem Klimowiczem.

W 2016 roku mija dokładnie 25 lat od rozpadu Związku Radzieckiego. Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki wraz ze swoimi rozmówcami szukają odpowiedzi na pytania o to, co działo się ze Wschodem przez ostatnie ćwierć wieku i o to, co dzieje się teraz: o przyczynę, podglebie wojny i napięć między Rosją i Ukrainą, których początkiem były wydarzenia z 2013 roku na kijowskim Majdanie, a potem – w 2014 roku – aneksja Krymu i wojna na wschodzie Ukrainy, która trwa do dziś. Pytają tych, którzy ze Wschodem związani są od zawsze i byli świadkami ważnych procesów, jakie w tej części świata zachodziły: rozpadu sowieckiego imperium, kolorowych rewolucji, wojen czeczeńskich, wojny Rosji z Gruzją.

Premiera książki i spotkanie z autorami: 24 kwietnia (niedziela), godz. 14.00, sala kameralna, Opera i Filharmonia Podlaska

Książka Mariusza Szczygła to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku Portret z pamięci zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha. Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”. Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor Gottlandu i Zrób sobie raj, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

Premiera książki i spotkanie z autorem: 23 kwietnia (sobota), godz. 14.30, sala kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej

  • Święto Trąbek Marty Masady

Rozpięta między Warszawą, Nowym Yorkiem i Tel Awiwem brawurowa historia młodej teatrolożki Zuli Pogorzelskiej, która desperacko szukając miłości i miejsca na ziemi, wikła się w burzliwy związek ze znanym reżyserem Romanem. Toksyczny romans, prawie małżeństwo z młodym rzeźbiarzem Rafaelem i dziwna relacja z rysownikiem komiksów Urim tworzą przejmującą opowieść o prawdziwym, wielkim uczuciu i o tym udawanym przed sobą. To powieść o uskrzydlającej i upokarzającej sile seksu i o „myleniu stosunków płciowych z miłosnymi”. Rzecz o kondycji współczesnej kobiety, o pamięci i skutkach manipulacji, o tym „dlaczego człowiek tworzy sobie iluzje”.

Prapremiera książki i spotkanie z autorką: 23 kwietnia (sobota), godz. 16.00, Green room, Opera i Filharmonia Podlaska

  • Sto pytań do językoznawcy, czyli poważne odpowiedzi na niepoważne pytania Elżbiety Awramiuk

„Kto pyta, nie błądzi” – mówi przysłowie, ale pomija ważną przesłankę: to, że zapytany jest osobą kompetentną. Elżbieta Awramiuk odpowiada nie tylko kompetentnie, ale też zajmująco i z wyczuciem: rzeczowo, ale przystępnie; nie powierzchownie, ale i nie nazbyt obszernie. W dodatku mówi o języku, czyli rzeczy pierwszorzędnej – czymś, bez czego by nas po prostu nie było. Czy warto przeczytać Sto pytań do językoznawcy? Warto, a nawet trzeba. [Mirosław Bańko]

Premiera książki i spotkanie z autorką: 23 kwietnia (sobota), godz. 14.00, Green room, Opera i Filharmonia Podlaska

V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku
Od 22 do 24 kwietnia 2016 roku
Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Dodaj komentarz