Making Connections

Wystawa Roberta Devriendta pt. Making Connections to kolejna z serii indywidualnych prezentacji artystów z Kolekcji MOCAK-u. Ekspozycja została zorganizowana wspólnie z Groeninge Museum w Brugii i będzie można oglądać ją do 25 września w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Robert Devirendt, „#1” z cyklu  „I am not an image”, 2015, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Devirendt, „#1” z cyklu „I am not an image”, 2015, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Belgijski malarz tworzy serie składające się każdorazowo z kilku bądź kilkunastu realistycznych miniaturowych obrazów olejnych. Sekwencje układają się w historię. Tytuł wystawy to nie tylko nazwa jednego z prezentowanych na niej cykli, ale przede wszystkim zaproszenie do samodzielnej, kreatywnej rekonstrukcji wydarzeń na podstawie pojedynczych kadrów, strzępów opowieści. Making Connections jest formą odbioru sfragmentaryzowanej rzeczywistości.

Co łączy kobietę pod prysznicem, zbliżenie na instalację elektryczną, pokój z telewizorem i mężczyznę z kamerą? Sportowy samochód, modernistyczną podmiejską willę i postać femme fatale? Tych zależności nie powinno się ujawniać – całą radość interpretacji należy pozostawić odbiorcy. Każdy tworzy historie indywidualnie, zależnie od swoich doświadczeń, percepcji, wnikliwości. Wizualna sekwencja ma stanowić bodziec do przeprowadzenia własnego śledztwa, połączenia historii w całość. Większość prezentowanych serii nosi bowiem tytuł Unsolved Case [Niewyjaśniona sprawa], sugerując brak gotowego rozwiązania zagadki.

Robert Devriendt deklaruje się jako podglądacz, którego fascynuje ciemna strona ludzkiej natury. Punktem wyjścia jego prac są fotografie modelek, rekwizytów, scenerii, które przetworzone w malarskim medium nie tracą swojej dosłowności. Ujęcia cechuje biegłość manualna, precyzja oddania detali, przy jednoczesnym stosowaniu miniaturowych formatów. Jego obrazy nawiązują swym realizmem do tradycji prymitywistów niderlandzkich i hiperrealistów. Stosuje on także sposoby kadrowania, zwłaszcza zbliżenia, zaczerpnięte z kinematografii. Dopełnieniem wystawy jest projekcja Le Rendez-Vous Fatal. Artystyczny film Roberta Devriendta przypomina zaanimowane kadry z obrazów. Jego fabuła podzielona na krótkie sekwencje budzi skojarzenie z kolażem zmontowanym z taśmy filmowej, z której zachowały się jedynie fragmenty.

Robert Devriendt, Making Connections
Od 22 kwietnia do 25 września 2016 roku
Kurator: Martyna Sobczyk
Miejsce: Galeria Alfa
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR