• 2016-04-23

Pionierzy gdańskiej fotografii

28 kwietnia Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wernisaż wystawy pt. Pionierzy gdańskiej fotografii. Na wystawie będziemy mogli podziwiać zdjęcia związane z samym miastem oraz jego architekturą, ale również pierwsze portrety gdańszczan wykonywane w tamtejszych atelier.

Fotografie z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdańska fotografia początkowo dostępna była nielicznym mieszkańcom. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że niezwykły jak na owe czasy wynalazek bardzo szybko zyskał rzesze sympatyków. Wystarczyło na to kilka miesięcy od pierwszego pokazu fotografii w Paryżu.

Pierwszy dostępny dla gdańszczan pokaz dagerotypów odbył się na początku września 1839 roku, jednak na upowszechnienie usługi trzeba było trochę poczekać, głównie ze względów finansowych. Na przedstawionych podczas wystawy fotografiach zobaczymy nie tylko obraz dawnego Gdańska i jego niezwykłej architektury, ale także pierwsze portrety gdańszczan wykonane w gdańskich atelier. Charakterystyczne elementy scenografii budowały nastrój i prestiż osoby portretowanej.

W pierwszych zakładach fotograficznych istniał cały system podpórek, pozwalających osobom fotografowanym ustać bez ruchu. Na wczesnych zdjęciach niemal wszystkie postacie opierają o coś dłonie: o kolana, poręcze krzeseł, balustrady. Wszystko po to, by drżenie ręki nie utrudniało uzyskania ostrości. Postaramy się zaaranżować podobne atelier, by choć trochę przybliżyć klimat dawnego zakładu fotograficznego.

Nie lada gratką na wystawie będą prezentowane najstarsze gdańskie dagerotypy, portrety wizytowe oraz XIX-wieczny sprzęt fotograficzny.

Chcącym zgłębić wiedzę o początkach fotografii w mieście organizatorzy zaprezentują książki autorstwa Ireneusza Dunajskiego pt. Fotografia w Gdańsku 1839–1862 oraz Fotografia w Gdańsku 1863–1867.

Pionierzy gdańskiej fotografii
Od 28 kwietnia do 2 października 2016 roku
Wernisaż: 28 kwietnia 2016 roku, godzina 17.00
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR