to pragma

28 kwietnia Galeria Starter w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Olgi Micińskiej to pragma. Za punkt wyjściowy do opisania serii prac Olgi Micińskiej może posłużyć wyznaczenie różnicy między obiektem a rzeczą.

Olga Micińska, „to pragma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Micińska, „to pragma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z perspektywy etymologicznych rozważań Remo Bodei, obiekt (łac. obiectum) rozumiany jest jako przeszkoda, pewne utrudnienie, stawiane przed podmiotem i z początku opierające się jego afirmacji.

W końcu jednak zupełnie poddaje się on wpływowi podmiotu i oddaje się w jego własność. Rzecz natomiast nie stawia tego oporu, ale też nie podporządkowuje się człowiekowi w ten sam sposób. Wręcz przeciwnie–rzecz jest dialektyczna z natury. Człowiek, wkraczając w emocjonalną oraz intelektualną relację z fizycznym przedmiotem, nadaje mu znaczenie, tym samym wtłaczając go w sferę rzeczy–pojemnych, naładowanych ideami czy też funkcjami (…).

Pierwsza część wystawy funkcjonuje jako swego rodzaju laboratorium. Prezentowane są w niej eksperymenty z materiałami, formami, oraz ich wzajemnymi relacjami. Niektóre z nich jeszcze niedokończone, otwarte na dalsze próby, lub wystawione w trakcie procesu twórczego. To laboratorium zarówno artefaktów, rzeczy, jak ich znaczeń. My, jako odbiorcy, jesteśmy jednocześnie gośćmi zaproszonymi na zaplecze tych prób artystycznych, obserwatorami, jak i współtwórcami, którzy zmieniają obiekty w rzeczy. Dociekamy ich pochodzenia, sposobu wykonania, użytych materiałów oraz próbujemy je opisać, wpisać w kontekst wystawy artystycznej, a może warsztatu.

W następnej sali wkraczamy w sferę, w której nadany sens bierze górę nad materialnością przedmiotów, wypychając je w obszar symboli. Tutaj to nie surowce, a semantyczne i kulturowe konotacje opowiadają nam o istocie tych rzeczy.

Tekst: Anna Micińska

Olga Micińska (ur. 1987) – ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest stypendystką Universidad de Granada w Hiszpanii oraz w Glasgow Sculpture Studios w Szkocji. Od 2011 roku związana jest z amerykańską organizacją ciesielską Timber Framers Guild, brała udział we wspólnotowych projektach budowy tradycyjnym technikami pracy w drewnie (na terenie Polski i USA). Regularnie współpracuje z warsztatami rzemieślniczymi w Polsce i za granicą. Publikuje teksty dotyczące kultury materialnej.

Olga Micińska, to pragma
Od 28 kwietnia do 3 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 28 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Starter
Warszawa

Dodaj komentarz