Wonderful life

24 kwietnia w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można obejrzeć film Izabelli Gustowskiej Wonderful life. Zapętlone wideo zaprezentowane zostanie w ramach cyklu Niedziela z kolekcją.

„Wonderful life”, reż. Izabella Gutowska, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wonderful life”, reż. Izabella Gutowska, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wideo Wonderful life jest jednym z elementów cyklu Life is a story, realizowanego przez Izabellę Gustowską w latach 2002–2006. Projekt, bliski w strukturze opowieści szkatułkowej, złożony jest z kilkunastu samodzielnych prac. W większości z nich pojawiają się wspólne motywy, takie jak dłonie dotykające naczynia, poruszające się usta czy tocząca się szklana kula.

Opowieści Gustowskiej są narracjami autobiograficznymi, zapisami emocji oddanych w języku obrazów filmowych. Oko kamery artystka kieruje do wewnątrz, a chłodne narzędzie rejestracji służy jej do notowania osobistych spostrzeżeń.

Pierwszoplanową postacią Wonderful life jest Gucio, należący do artystki jamnik szorstkowłosy, machający ogonem w rytm utworu What a Wonderful World śpiewanego przez Louisa Armstronga. Obserwowane na spacerze zachowania psa Gustowska zwielokrotnia i przefiltrowuje przez fioletowe światło. Obraz współgra ze słowami piosenki – wizualna i werbalna warstwa pracy mają w sobie coś z zachwytu nad wyjątkowością zwyczajnych z pozoru sytuacji.

Opowieść, przerywana kadrami utrzymanymi w zielonej tonacji i towarzyszącymi im komentarzami, toczy się w zwolnionym tempie. Prywatność przenika się ze światem zewnętrznym, a odrealniający filtr zieleni i fioletu nadaje pracy refleksyjny charakter, odsłaniając przy tym sferę intymnego doświadczania rzeczywistości.

Izabela Kopania, Zbiór otwarty

Izabella Gustowska, Wonderful life
Pokaz filmu w ramach cyklu Niedziela z kolekcją
24 kwietnia 2016 roku, od godz. 10.00 do godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz