• 2016-04-22

Ludowość na sprzedaż

28 kwietnia Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie Ludowość na sprzedaż z udziałem Piotra Korduba, Anny Demskiej i Doroty Rejchert.

„Ludowość na sprzedaż”, autor Piotr Korduba – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ludowość na sprzedaż”, autor Piotr Korduba – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem spotkania będzie poszukiwanie tożsamości we wzornictwie inspirowanym dziedzictwem kulturowym, różne odsłony oraz przyczyny obecności sztuki ludowej w projektowaniu – styl narodowy, Cepelia, etnodizajn. Podczas spotkania dowiemy się, skąd wzięła się w Polsce „ludowość”. Czy nurt ten był nowatorski na tle innych krajów, jaką miał realną skalę oddziaływania, jak wyglądał w 20-leciu międzywojennym, jaka zmiana zaszła w nim po 1945 roku? Czym była w rzeczywistości Cepelia, jej role dla estetyki 2 połowy XX w., dziedzictwo Cepelii i jej wpływ na współczesnych projektantów?

Gośćmi spotkania będą Piotr Korduba, Anna Demska i Dorota Rajchert. Okazją do spotkania będzie natomiast książka autorstwa Korduby Ludowość na sprzedaż, wydana w 2013 roku przez Fundację Bęc Zmiana wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, w partnerstwie z Fundacją Cepelia.

Piotr Korduba – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią architektury mieszkalnej, kulturą zamieszkiwania i wnętrz oraz dziejami wzornictwa.

Anna Demska – w 1986 r. ukończyła studia w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UW. Od 1987 r. pracuje w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego MNW (od 2009 jako kustosz), specjalizuje się we współczesnej tkaninie unikatowej oraz drukowanej i malowanej. Interesuje się miejscem i rolą, jaką odgrywa polska sztuka ludowa w sztuce zdobniczej i we współczesnym wzornictwie.

Dorota Rajchert – historyk sztuki, specjalista od konserwacji i aranżacji wnętrz obiektów sakralnych. Wykłada historię dizajnu, historię sztuki i krytykę artystyczną XX wieku w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Bada dynamikę procesów przenoszenia dawnych wzorów ikonograficznych w sztuce XXI wieku.

Ludowość na sprzedaż
Spotkanie: 28 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00
Udział wezmą: Piotr Korduba, Anna Demska, Dorota Rejchert
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz