Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski

22 kwietnia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie promocyjne książki Romana Konika Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski. Działalność tego wyjątkowego rzeźbiarza będzie fundamentem tworzonego obecnie Bydgoskiego Centrum Sztuki – nowej galerii, która ma prezentować wszystko, co szczególnie godne uwagi.

Roman Konik, „Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Roman Konik, „Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Horno-Popławski był artystą, który nie znał ograniczeń. Kamień polny stawał się dla niego szlachetnym tworzywem idealnym do tego, by stworzyć coś wykraczającego poza jakiekolwiek bariery wyobraźni. Właśnie dlatego dzieła Horno-Popławskiego to ewenement, dowód mistrzowskiej dokładności, niejednoznaczności przekazu, oszczędności w środki wyrazu. „Jego wyjątkowość polega również na tym, że w pracy twórczej nie wskazywał wprost na omawiane w rzeźbie kwestie a raczej delikatnie uwalniał kontekst” – pisze autor książki, Roman Konik.

Dla Bydgoszczy Horno-Popławski jest postacią wyjątkową. To jego prace intrygowały mieszkańców spacerujących niegdyś w ogrodzie botanicznym przy Placu Józefa Weyssenhoffa. Miał tam na przełomie lat 70. i 80. pracownię. Na pamiątkę pozostawił po sobie 14 kamiennych rzeźb.

Stanisław Horno-​Popławski urodził się na Kaukazie, szkołę średnią kończył w Moskwie, studiował w Warszawie, tajemnic rzeźby uczył w Wilnie i w Woldenbergu, gdzie założył pracownię. Żył w Gdańsku, zaś niezwykłe dowody swojego geniuszu pozostawił w Bydgoszczy.

Roman Konik | Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski
Spotkanie promocyjne: 22 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz