Gdy śmiertelnicy śpią

4 maja odbędzie się premiera książki Gdy śmiertelnicy śpią, niepublikowanego wcześniej zbioru wczesnych opowiadań Kurta Vonneguta, amerykańskiego mistrza ciętego języka i czarnego humoru.

„Śmiertelnicy śpią”, Kurt Vonnegut, okładka (źródło: materiały prasowe)

„Śmiertelnicy śpią”, Kurt Vonnegut, okładka (źródło: materiały prasowe)

Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave’a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy – z fabrykami, przyczepami i przydrożnymi barami – oraz postaci bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną rzeczywistością.

Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychaczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. Młoda stenotypistka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję. Zrzędliwy dziennikarzyna zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy – pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu. Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z  Schenectady, w których pisze o „niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy”. Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.

Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami.

Kurt Vonnegut, Gdy śmiertelnicy śpią
Premiera: 4 maja 2016 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz