Polskie osiedla w Indiach

Od 22 kwietnia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku można oglądać wystawę Droga do Indii. Polskie osiedla w Balachadi i Valivade 1942–1948. Ekspozycja składająca się z 23 plansz przedstawia m.in. temat relacji polsko-hinduskich.

„Droga do Indii”, wystawa Muzeum Historii Polski w Nowym Jorku, plansza tytułowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Droga do Indii”, wystawa Muzeum Historii Polski w Nowym Jorku, plansza tytułowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spośród ponad 40 tysięcy cywilów, około 6 tysięcy znalazło schronienie w Indiach, gdzie powstały dwa stałe osiedla – w Balachadi i Valivade. Wystawa opowiada ich historię i pokazuje najważniejsze aspekty życia w tych ośrodkach – szkołę, harcerstwo, działalność kulturalną.

Ekspozycja ukazuje również temat relacji polsko-hinduskich. W czasie sześcioletniego pobytu w Indiach polscy uchodźcy mieli okazję do różnych kontaktów z hinduską społecznością: zarówno tych oficjalnych z lokalnymi władcami, wojskowymi czy urzędnikami, jak i codziennych spotkań z osobami pracującymi w osiedlach.

Na wystawie zaprezentowano liczne zdjęcia z codziennego życia w osiedlach, mapy oraz różne dokumenty, jak np. z okresu zesłania w ZSRS (kołchozowa książeczka pracy, żołnierski bilet kolejowy, paszport), Książeczka uchodźcy wydawana dla mieszkańców osiedli przez delegaturę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Bombaju, palemka wielkanocna z pawim piórem, robiona przez chłopca z osiedla w Balachadi, czy wpisy hinduskich skautów do pamiętnika polskiej harcerki z okazji wspólnego świętowania niepodległości Indii.

Udział w uroczystym otwarciu wystawy wezmą między innymi Premier RP Beata Szydło, Zastępca Sekretarza Generalnego NZ ds. Komunikacji i Publicznej Informacji Cristina Gallach, Minister ds. Środowiska, Lasów i Zmian Klimatu Indii Shri Prakash Javadekar, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel Indii przy ONZ Ambasador Syed Akbaruddin oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Droga do Indii. Polskie osiedla w Balachadi i Valivade 1942–1948 
Wystawa Muzeum Historii Polski w Nowym Jorku
Od 22 kwietnia do 29 kwietnia 2016 roku
Organizator: Muzeum Historii Polski
Siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

Dodaj komentarz