• 2016-04-21

Obraz Wielkiej Wojny we współczesnej fotografii

27 kwietnia Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wernisaż wystawy Red Poppy Fields. Obraz Wielkiej Wojny we współczesnej fotografii. Pokaz jest częścią międzynarodowego projektu poświęconego współczesnemu postrzeganiu I Wojny Światowej, jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Europy.

Fot. Jonathan Olley (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jonathan Olley (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Red Poppy Fields odzwierciedla burzliwą historię Europy i związki przyczynowe pomiędzy ideologią i gospodarką, polityką i wojną. Poprzez wystawy i spotkania dyskusyjne projekt dokonuje przeglądu przyczyn i skutków I Wojny Światowej i jej szerszych implikacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych.

Skupiając się przede wszystkim na fotografii i filmie, kuratorzy i artyści przedstawiają różne poglądy na tamte historyczne wydarzenia i odkrywają paralele między przeszłością i teraźniejszością. W projekcie biorą udział partnerzy z Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii, a więc z krajów, które były zaangażowane w wojnie głównie po stronie C.K. Austro-Węgier. Jednak uczestnicy projektu starają się patrzeć na te zjawiska z szerszej perspektywy ogólnoeuropejskiej.

Artyści: Hassan Abdelghani (Chorwacja), Anikó Bodor (Węgry), András Bozsó (Węgry), Lara Ciarabellini (Włochy), diSTRUKTURA (Serbia) i Barbi Marković (Austria/Serbia), Peter Hebeisen (Szwajcaria), Radenko Milak (Bośnia i Hercegowina) & Roman Uranjek (Słowenia), Jonathan Olley (Wielka Brytania), Borut Peterlin (Słowenia), Darije Petković (Chorwacja), Martin Piaček (Słowacja), Bonnell Robinson (USA), Károly Sándor Áron (Węgry), Pavel Maria Smejkal (Słowacja), Antal Tarjáni (Węgry), Vladimír Židlický (Czechy).

Red Poppy Fields. Obraz Wielkiej Wojny we współczesnej fotografii
Od 28 kwietnia do 17 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 27 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorzy: Miha Colner & Dejan Sluga (Lublana)
Kuratorzy wspierający: Michaela Bosáková (Bratysława), Katarzyna Majak (Warszawa), Gabriella Uhl (Budapeszt)
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (Galeria Kameralna)

Dodaj komentarz